Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

#IDAHOT

David Broul

Velmi pravděpodobně jste v posledních týdnech neminuli vášnivou debatu poslanců o uzákonění sňatků pro homosexuály. Bylo to místy smutné divadlo naplněné nechutnými homofobními výpady. Aniž bychom jakkoliv uváděli své hodnotové a politické preference v této otázce, je naší povinností vzpomenout, že právě dnešek, 17. květen, je zasvěcen boji s homofobií a transfobií.

A je tomu právě 15 let, kdy Evropský parlament vyhlásil Mezinárodní den proti homofobii a transfobii (v mezinárodní zkratce též jako IDAHOT) v upomínku na vyškrtnutí homosexuality z Mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace. Věřte tomu nebo ne, ale k téhle samozřejmosti došlo teprve v roce 1990! Ale tak když si vezmeme, že v některých evropských zemích jsou stále vymáhány diskriminační zákony vůči homosexuálům, není se pomalu čemu divit… Víte, že homosexuálové u nás stále v mnoha nemocnicích nemohou darovat krev?

Smyslem IDAHOT je akcentace respektování práv lidí s jinou než heterosexuální orientací či cisgenderovou identitou a ukončení diskriminace a násilí pramenící z homofobie či transfobie. Je tak více než pravděpodobné, že dnes narazíte na nějaké rozhovory a články reportující o neradostné situaci homosexuálů a transsexuálů v Polsku nebo Rusku. Kdyžtak už jsme sami udělali takový malý předvýběr, abyste byli dostatečně v obraze:

Anebo se dnes setkáte s odkazy na (inter)sexismus, protože i k této zavrženíhodné praktice IDAHOT odkazuje; pak tedy spíše ve zkratce IDAHOBIT (Internatinal Day Against Homophobia, Biphobia, Intersexism and Transphobia). A pozor! Sexismus se nemusí týkat pouze žen, jak má mnoho lidí zažito – obecně jde o přesvědčení, že jedno z pohlaví je nižší. Ale ve většině případů se o něm spíš mluví v souvislosti se znevažováním schopností žen. Zkuste si k sexismu něco vyhledat a nebojte se na něj upozornit!

Nu a proč to všechno zmiňujeme? Proč se v tom babráme, nimráme, otevíráme rány? Možná proto, že jsme všichni lidé. A protože věříme, že si každý zaslouží úctu. Koho milujeme nebo preferujeme by mělo být v této otázce zcela bezvýznamné. A protože si myslíme, že by se k sobě měli lidé chovat se vzájemným respektem, jelikož jedině pak je velmi pravděpodobné, že se tak lidé budou chovat i k okolí… k přírodě například. A o ekologii to zase bude jindy.

 

zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/808289076472898

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Bc. Antonín Nenutil
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

David Cestr
student UP

Audio produkce

Denis Špringer
student UP

Editorka textů

Helena Hrubá
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Bc. Adéla Gajdošíková
studentka UP