Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Mezinárodní den ošetřovatelek a zdravotních sestřiček

Anna Fliegerová

Počátky tradice oslavy ošetřovatelek či zdravotních sestřiček, jejich práce a vůbec celého pojmu ošetřovatelka či sestřička můžeme datovat do roku 1860. Toho roku “dáma s lucernou”, Britka Florence Nightingale, která působila jako ošetřovatelka a zcela dobrovolně a nezištně pečovala o zraněné britské vojáky, založila první zdravotnickou školu pro ženy. To bylo, dámy a pánové, 40 let před zavedením volebního práva žen ve Velké Británii! Studium pro ženy v té době bylo ještě velké tabu. Florence byla ale neústupnou inovátorkou a vytvořila model péče o pacienty a jeho základní principy. Ty mimochodem platí dodnes.

A proč “dáma s lucernou”? Tuto přezdívku jí dali sami vojáci, o které se starala. Každý večer totiž obcházela zdravotnické stany, kontrolovala zraněné vojáky a na cestu si svítila právě lucernou. Florence a dalších 38 zdravotních sester se v lazaretech staraly o zraněné z Krymské války. Ale neměly to jednoduché. Tehdejším zdravotníkům se nezamlouvala představa žen jako ošetřovatelek. Po nějaké době, kdy si zdravotníci všimli, že dodržování hygienických opatření, pravidelné větrání, lehčí a zdravější strava, a především čisté povlečení, o které se starala právě Florence a její sestřičky, opravdu pomáhají při uzdravování zraněných, nechali konečně Florence v klidu pracovat.

Florence se narodila 12. května. A tak na počest jejího odkazu a všech, kteří v jejím snažení pokračují, se právě 12. květen stal mezinárodním dnem, kdy celý svět oslavuje hrdinky a hrdiny, kteří dennodenně nasazují své životy a pracují do vyčerpání, aby pomáhali nám ostatním.

 

A kde bychom bez nich v dnešní době byli?

Jménem celého týmu Euforky děkujeme všem statečným bojovnicím a bojovníkům, kteří za minulý rok zvládli nemyslitelné. Myslíme na Vás a dnešní příspěvek píšeme z obzvlášť velkou úctou. Náš respekt k Vám je bezmezný. Ze srdce děkujeme!

 

zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/805458316755974

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

David Broul
student UP

Garant projektu

Mgr. Petr Bilík, Ph.D.,
prorektor pro vnější vztahy UP

Garant projektu

Mgr. Michaela Jendřejková
vnější vztahy UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Hovorková,
studentka UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Vytřísalová
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Jakub Janega
student UP