Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Evropské bijáky na večer vol. II

Anna Hovorková

Nedávno jsme vám přinesli tipy na novodobé evropské filmy, které stojí za to. A protože počasí se nám nelepší a otevřených míst ke kulturnímu vyžití taky ještě není mnoho, rozhodli jsme se vám doporučit ještě další trháky z jiných žánrů.

 

Draci, vlkodlaci a další bubáci

Jako první máme tip pro milovníky fantasy – snímek z roku 2017 November (Estonsko, Nizozemsko, Polsko). Každý správný příběh má trošku toho dramatu, ale taky lásky a strachu. A to Listopad má. Příběh se odehrává v 19. století v Estonsku, kde mladé děvče touží po mladém fešákovi. Ten ale spíš pokukuje po místní baronce. Doporučujeme především pro milovníky černobílých filmů.

 

Trocha historie

Polský počin Volyň! To je film, který byste podle českých i polských diváků prostě měli vidět. Film z roku 2016 vypraví příběh vesnice v nešťastné době minulého století. Život dědiny drsně a tragicky mění okupace Sovětského svazu nacisty, později židovský pogrom, příchod Němců a nepovedené ukrajinské snahy o vytvoření nezávislého státu. V tom se odehrává příběh Zosie Glowacké, dívky, která byla provdána za muže, kterého jí vybral otec.

Povedené je i historické drama V písku – příslib svobody. Dánsko-německý film, který divákům představuje konec druhé světové války a rozhodnutí dánské armády: němečtí „dětští“ zajatci vyčistí dánské pobřeží od nášlapných min. S každým krokem v písku budete napjatí jak struna!

 

Osobnosti, které chceš znát!

Jste fanoušci bojových sportů? Pokud ano (ale vlastně i pokud ne), máme tip: Conor McGregor: Notorious. Tohohle týpka byste prostě měli znát a něco o něm vědět. Irského MMA šampiona a jeho cestu profesní kariérou i soukromým životem natočil režisér Gavin Fitzgerald. Ne vždycky to byl bohatý bojovník; jeho cesta začala na sociálních dávkách a v malém bytě, kde bydlel s matkou i přítelkyní (a to není dobrá kombinace…).

Pokud si radši zpíváte, než koukáte na to, jak se někdo mydlí, zkuste životopisný dokument Amy z roku 2015. Kdo vlastně byla Amy Winehouse, co skrývala a proč zemřela v 27 letech? Otázky zodpoví tento britský dokument.

 

 Trocha lásky neuškodí

Jedno tělo a jedna duše? Ne, správně se film jmenuje O těle a duši. Maďarská romaňťárna z roku 2017 vám ukáže, jak se dělá nekonvenční love story dvou lidí. Vztah mezi mužem s fyzickým handicapem, který brání v navázaní bližšího vztahu, a ženy s nepřekonatelnou fobií z tělesného kontaktu.

Jinak mezi mladými, jak se říká, frčí sprosťárna 365 dní. Ale od nás to nemáte! My doporučujeme jenom velmi kvalitní a nezávadnou kultůru!

 

Hyjé kovboji!

Příliš western-evropských filmů není. Jeden jsme ale přeci jenom našli – AFERIM (Rumunsko, Bulharsko, Česko, Francie). Film z roku 2015 byl nominován na European Film Awards a vyhrál medvěda za nejlepší režii na festivalu Berlinale. Příběh se odehrává v roce 1835, kdy dva koňáci jedou pustou krajinou v srdci Valašska. No a jak to tak bývá, kovbojové někoho hledají, někoho potkávají a zažívají dobrodružství skoro jako Vinnetou a Old Shatterhand! Tak Howgh!

 

Příjemnou zábavu!

 

zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/813195959315543

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

David Broul
student UP

Garant projektu

Mgr. Petr Bilík, Ph.D.,
prorektor pro vnější vztahy UP

Garant projektu

Mgr. Michaela Jendřejková
vnější vztahy UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Hovorková,
studentka UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Vytřísalová
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Jakub Janega
student UP