Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Prší, prší, jen se leje

David Broul

Taky jste otrávení z toho, jak pořád prší? Už jsme se vám tu vnucovali s doporučeními na nejlepší evropské sci-fi a fantasy knížky, filmy všech žánrů, radili vám, abyste podpořili dobrou mysl sportem… jenže furt prší. A vidíte, v Göteborgu si z deště udělali přednost.

Co přednost – toto švédské město se chce honosit titulem nejlepší deštivé metropole! Aby nedošlo k mýlce: Göteborg se nechystá soupeřit s nejdeštivějším městem na světě, kterým je dle Guinnessovy knihy indický Mawsynram. Druhé největší švédské město ale touží využít faktu, že jeho ulice skrápí déšť co tři dny, a přizpůsobit tomu urbanistiku.

Základem nové vize, kterou zastupitelé nadělili rezidentům ke 400. výročí založení města, je nepohlížet na déšť jako na komplikaci. Záměrem architektonických, sociálních, kulturních a klimatických projektů bude do budoucna maximálně využít bohaté srážkové činnosti, a vnímat tak déšť jako atraktivní zdroj energie nebo zábavy. Prostě se mu hlavně přestat vyhýbat, jak bylo zvykem v minulosti.

A tak už město například představilo venkovní malbu, která se zobrazí pouze za deštivého počasí. Vodním srážkám jsou už nyní přizpůsobována dětská hřiště, na nichž mohou děcka elegantně svádět prameny různými žlaby, trychtýři a koryty, a dostatečně se tak při tom vyřádit. A déšť má posloužit i rozvíjení učebních schopností – jeden z projektů svádí vodu školou do koryta, přičemž stavidla ovládají žáci, aby se tak učili hospodařit s vodou.

I v Česku je tu a tam možné nalézt některé inovativní instalace, které chytře a s vtipem využívají dešťových srážek. Už je ale na čase si také uvědomit, že obrovská spousta vody při deštích prostě odteče kanály bez většího užitku. A tak nejen Göteborg, ale i naše urbanistika už by měla naplno začít využívat bohatých dešťových srážek, které se především v poslední době nad námi kupí.

 

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

David Broul
student UP

Garant projektu

Mgr. Petr Bilík, Ph.D.,
prorektor pro vnější vztahy UP

Garant projektu

Mgr. Michaela Jendřejková
vnější vztahy UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Hovorková,
studentka UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Vytřísalová
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Jakub Janega
student UP