Za ukrajinské děti budeme bojovat
Antonín Nenutil
Euforka je zpátky a dnes vám nese čerstvé zprávy z Bruselu, kde se minulý týden konal dvoudenní unijní summit. EU a Polsko na něm oznámily společnou iniciativu a uspořádání mezinárodní konference, jejichž cílem bude zajistit návrat unesených ukrajinských dětí domů a potrestat viníky tohoto zločinu. Ačkoliv je spolupráce teprve v plenkách, jedná se o dobrou zprávu, a hlavně důležitý krok, který je zásadní pro oblast lidských práv. Téma únosu dětí je vždy bolestivé a je důležité na tyto zločiny upozorňovat.
Na dvoudenní summit EU, který probíhal mezi 23. a 24.březnem se tradičně sjely unijní špičky, aby se věnovaly tématům jako např. pomoci Ukrajině nebo energii z jádra. Avšak my v dnešním článku zůstaneme u tématu Ukrajiny. Nejenže lídři schválili další nákup munice pro ukrajinské vojáky v hodnotě 2 mld. eur, ale zároveň došlo k nutnému kroku, který se týká jednoho nepříjemného důsledku brutální invaze: lídři se věnovali únosům ukrajinských dětí ruským agresorem.
„Já to pokládám za něco mimořádně odporného. Rusko se tím přibližuje skutečně těm nejhorším režimům,
jaké známe z minulosti.“
Petr Fiala, premiér ČR
Děti Rusům nenecháme
Evropská komise a polská vláda ve čtvrtek oznámily, že vytvoří společnou iniciativu, jejímž cílem bude zajistit návrat ukrajinských dětí deportovaných na území kontrolované Ruskem a potrestat viníky tohoto činu. „Deportovat děti, to je válečný zločin,“ trefně poznamenala předsedkyně Komise Ursula von der Leyen na závěr prvního dne summitu vedoucích představitelů EU. Von der Leyen hodlá spolu s polským premiérem Morawieckim uspořádat konferenci, na níž chce získat co největší mezinárodní podporu pro pátrání po těchto dětech a jejich návrat do vlasti. Celou iniciativu podpořil také generální tajemník OSN António Guterres, který mj. přislíbil podporu a koordinaci dalších agentur z mezinárodního společenství.
K únosům se rovněž vyjádřil český premiér Petr Fiala: „Já to pokládám za něco mimořádně odporného. Rusko se tím přibližuje skutečně těm nejhorším režimům, jaké známe z minulosti.“ Téma únosů dětí z Ukrajiny tak rezonuje v evropském prostoru a za nás to je jedině správně. Jde o smutnou realitu války, která však nenechává nikoho klidným. Reakce Ursuly von Der Leyen na summitu EU tak následuje kroky Mezinárodního trestního soudu , který nedávno na Vladimira Putina a jeho pobočnici Mariju Lvovovou-Bělovovou vydal mezinárodní zatykač v souvislosti s těmito únosy (psali jsme zde).
Matička Rus a.k.a. ruská zlodějka dětí
Marija Lvovová-Bělovová neboli „Máša“ – ruská zmocněnkyně pro práva dětí a pobočnice Vladimira Putina. Ti z vás, kteří nás pravidelně sledují, mohli tuto osobu zaregistrovat v našem nedávném článku o zatykači Mezinárodního trestního soudu na diktátora Putina. Abychom vám ukázali, proč je tato osoba důležitá pro naše téma, povíme si něco o tom, jak se z Ukrajiny kradou děti a jakou roli v ní tato Máša sehrává.
Lvovová-Bělovová původně vyučovala děti ve hře na kytaru. U profese však dlouho nezůstala a už roku 2014 se připojila k hnutí Všeruská lidová fronta, politické organizaci Vladimira Putina, která v současnosti figuruje na sankčním seznamu Evropské rady. Její aktivity finančně podporoval jak Kreml, tak i ruský oligarcha Roman Abramovič. Lvovová-Bělovová působila také jako jedna z Putinových zmocněnkyň, které měly na starosti agendu prezidentských voleb. V říjnu 2021, kdy byla jmenována zmocněnkyní pro práva dětí, zasedala rovněž ve radě Jednotného Ruska, Putinovy strany, která momentálně v Rusku vládne. Po ruských útocích na Donbas Máša opakovala kremelskou propagandu, že tamní děti je potřeba zachránit. Odvlečené děti následně kolegové Lvovové-Bělovové nabízeli v Rusku k adopci.
Zmocněnkyně v reakci vypracovala speciální návod, jak dítě z Luhanské nebo Doněcké oblasti adoptovat. Zákonnými zástupci dětí mohou být ruské rodiny od května 2022, kdy Putin podepsal nařízení o zjednodušeném postupu pro získání ruského občanství. Zajímavé je, že samotná Lvovová-Bělovová adoptovala unesené ukrajinské dítě – patnáctiletého Filipa z Mariupolu. Že by ho však zahrnula mateřskou láskou, to se říci nedá. Ihned po adopci jej totiž zneužila k natočení propagandistického dokumentu „To je moje dítě“ pro televizi Tsagrad.
Odporný zločin
Podle Von Der Leyen bylo pravděpodobně deportováno přibližně 16 200 ukrajinských dětí (odhady se různí, některé hovoří o mnohem vyšším čísle), přičemž vráceno bylo zatím pouze okolo 300 dětí. Ukrajinské děti deportované do Ruska čelí nejisté budoucnosti. Rusko ospravedlňuje deportace a nucenou naturalizaci dětí jako prostředek, který má poskytnout ochranu dětem bez opatrovníků, a využívá snímky těchto dětí jako součást své propagandistické mašinérie.
Na jaře loňského roku, několik týdnů poté, co země zahájila plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, Rusko uvolnilo svá pravidla pro adopci a udělování občanství, aby usnadnilo ruským občanům adopci ukrajinských dětí bez rodičovské péče a udělila jim občanství. Nenechme se zmást: únosy dětí, jejich zadržování v detenčních zařízeních, nucená převýchova, to vše jsou charakteristické znaky, které si s sebou nese genocidní chování v průběhu (nedávné) historie. Je proto více než dobře, že Evropská unie hodlá zabránit genocidě Ukrajinců všemi různými cestami.
Grafika: Jakub Janega