Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Vánoce s Euforkou: Knižní tipy pod stromeček

Tým Euforky

Na chvíli nechejme politikaření, vždyť je advent, svítící ulice nám ohlašují blížící se svátky klidu a pohody –⁠ a my už víme, že je čas (zběsile) nakupovat, aby byl klid alespoň toho 24. prosince. Rozhodli jsme se vám trochu pomoct, protože chápeme, že předvánoční nákupní horečka je skutečnou zátěží pro lidský organismus. A tak nabízíme několik knižních tipů, kterými určitě nemůžete minout! No, a přece jen víceméně zůstáváme u té politiky, profesionální deformace se nezapře…

 

Petr Vavrouška: Polské duše

Kristina Němcová

Na tuto knížku jsem narazila v podstatě náhodou, když jsem v knihovně na Hollaru hledala knihy od Mariusze Szczygiela –⁠ který mimochodem k Polským duším napsal předmluvu a o jehož vztahu k Česku se v publikaci dočtete mnoho. Novinář Petr Vavrouška v knize Polské duše pomocí rozhovorů přibližuje vůdčí postavy polské politiky od bývalého prezidenta Lecha Wałęsy, přes někdejšího ministra zahraničí Radosława Sikorského a jeho manželku, významnou historičku Annu Appelbaum až po dnešního europoslance za levicovou stranu Roberta Biedronia, který se jako první polský politik přihlásil k tomu, že je gay.

Vedle osobností z politických vod Vavrouška mluvil i s pamětníky holocaustu a těmi, kteří hýbou polskou společností. Za úvodní rozhovor s režisérkou Agnieszkou Holland, kde oscarová režisérka vzpomíná na svá studia v české metropoli během pražského jara, dokonce získal novinářskou cenu. A přestože je knížka už skoro deset let stará, má stále čtenáři o „polské duši“ co nabídnout. Doporučit ji mohu odborníkům na Polsko i těm, co o našich sousedech doposud mnoho neví. 

 

Tim Marshall: V zajetí geografie

Adéla Gajdošíková

Knížka, kterou bych Vám ráda doporučila, je o světových mapách. Zní to nudně, že? Ale v tomto případě je opak pravdou. Kniha V zajetí geografie od Tima Marshalla je všechno, jen ne nudná. Autor se pomocí deseti map snaží popsat světovou politiku a musím říct, že se mu to skvěle daří. Zabývá se hlavními mezinárodními aktéry, tedy Ruskem, Čínou, Spojenými státy, Evropou, Afrikou, Blízkým východem, Indií a Pákistánem, Japonskem a Koreou, Jižní Amerikou a Arktidou. Při čtení kapitol o zmíněných geopolitických útvarech pochopíte, jak moc geografie ovlivňuje světové dění a proč se některé státy a jejich představitelé chovají tak, jak se chovají. 

Kniha je napsaná laickým jazykem a velmi čtivě, takže ideální i pro člověka, který se politikou nějak extra nezabývá, ale chtěl by pochopit tento velmi chaotický a složitý svět. Pokud se vám knížka zalíbí, můžete pokračovat druhým dílem s názvem Moc geografie v 21. století, nebo novinkou, která se jmenuje Zemřít pro vlajku

 

Jakub Szántó: Z Izrastiny s láskou

Antonín Nenutil

Za sebe bych vám rád doporučil knihu Z Izrastiny s láskou od Jakuba Szántóa. Ve své druhé knize (tou první byla Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě) usiluje ostřílený reportér České televize a laureát ceny Magnesia Litera s pomocí výrazných příběhů, barvitého popisu čtvrtstoletí orientálních zkušeností i líčení historického kontextu o nabourání leckdy schematického vnímání tohoto neklidného regionu. Výrazná osobnost televizního zpravodajství odmítá vnímat izraelsko-palestinské vztahy jako výhradně konfliktní. Nabízí naopak názor, že vybírat stranu si není třeba, protože oba národy jsou obdivuhodné, a přitom odsouzené k tomu žít bok po boku. V knize rovněž nechybí dávka jeho osobitě sarkastického a sebeironizujícího tónu, či bohatá příloha snímků, které za léta života a práce v Orientu nashromáždil. Pokud jste laik, který má i kvůli současnému dění v Izraeli zájem o nové poznatky z tohoto regionu, je tato kniha jako dělaná právě pro vás.

 

Nina Špitálníková: Severka

Kateřina Thomke

Kdo sleduje publikace Niny Špitálníkové, je jistě obeznámen s faktem, že se jedná o koreanistku zaměřující se na historii Korejské lidově demokratické republiky (KLDR), její propagandu a kult osobnosti Kim Ir-sena. Její v pořadí již pátá kniha s názvem Severka poskytuje čtenáři vhled do života mladé Korejky žijící v Jižní Koreji. Původem je ale z Koreje Severní, kterou opouští díky svému otci, jenž jí zajišťuje nový život na jihu. Celý příběh ukazuje, s čím se mladá dívka Ri Jŏ-čŏng musí vnitřně vypořádat, a klade otázku, co vše musí nebo je schopen člověk obětovat pro svobodu. Jde o poutavý příběh, který je z velké části založený na reálném příběhu mladé dívky, se kterou Nina vedla osobní rozhovory. Románový příběh vám nezanechá klidnou mysl, ale to už musíte posoudit sami.

 

Jaroslav Kurfürst: Příběh ruské geopolitiky

David Broul

Abychom mnohem lépe pochopili dějiny Evropy, musíme nejdříve nahlédnout do ruské mysli. Nějak takto by se dala stručně definovat kniha vynikajícího českého diplomata a politického geografa Jaroslava Kurfürsta s přihlédnutím k její evropské dimenzi. Jinak je samozřejmě celá o Rusku a jeho vnitřních konfliktech a trápeních, která nezřídka ústí v trápení sousedních národů. Do knižní podoby přepracovaná disertační práce pochválená mimo jiné historikem Martinem C. Putnou či bývalým diplomatem Petrem Kolářem na nesčetném množství dějinných příkladů potvrzuje Havlova slova: „Rusko přesně neví, kde začíná a kde končí.“ 

Jaroslav Kurfürst Havlově tezi dodává potřebný kontext a konfrontuje ruský alibistický narativ s nezkreslenou realitou. Slovo narativ je vůbec pro knihu důležité, protože autor rámuje nepřeberné množství dat a faktů teorií vysvětlující různá použití určitého typu komunikace v tom kterém daném kontextu. Kniha s podtitulem Jak se ruská myšlenka zmocnila více než šestiny světa se nečte právě nejjednodušeji. Nicméně sotva naleznete lepší publikaci, která by o ruském smýšlení pojednávala tak obsáhle a fundovaně.

 

Michael Romancov: Námořní slepota

Jan Meichsner

Pro mě je tato publikace velmi důležitou knihou pro celkové pochopení základních záležitostí v historii i současnosti mezinárodních vztahů. Námořní slepota, kterou v rámci Edice N napsal a vydal Michael Romancov, je naprosto skvělá. Jedná se v podstatě o takovou příručku, kterou by si měl ještě před studiem přečíst každý, kdo se chce mezinárodním vztahům věnovat. Politický geograf čtenáři jasně, srozumitelně a čtivě předkládá příběh našeho světa a moderních mezinárodních vztahů. jejichž původ hledá v počátcích zámořských objevů. Postupně tak projdete cestu skrze námořní dominanci Španělska a Portugalska, přes vzestup Velké Británie, obě světové války a studenou válku až do dnešních dnů. Publikace navíc není nijak dlouhá a je nejen perfektním základním výčtem. 

 

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Bc. Antonín Nenutil
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

David Cestr
student UP

Audio produkce

Denis Špringer
student UP

Editorka textů

Helena Hrubá
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Bc. Adéla Gajdošíková
studentka UP