Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Pro bojovníky migy, pro tyrana zatykač

Antonín Nenutil

Euforka je zpátky a dnes vám přináší hned dvě pozitivní zprávy z Evropy! Podíváme se spolu k našim bratrům ze Slovenska, kteří se rozhodli poskytnout svým napadeným sousedům poměrně nečekaný dar, a taky do Nizozemska, konkrétně do Haagu, kde byl vydán poměrně nečekaný zatykač. Obě témata spojuje ruská agrese na Ukrajině, takže si držte klobouky, bude to jízda!

Minulý týden se v mediálním prostoru vynořily hned dvě pozitivní novinky. A jelikož si u nás zakládáme na tom, aby naši čtenáři měli pravidelný přísun pozitivních zpráv, jako správní euforkáři jsme u toho nemohli chybět! Zamíříme tak k našim bratrům na Slovensko, kde tamní vláda schválila dar Ukrajině v podobě stíhaček Mig-29. A aby toho nebylo málo, doplníme to i o fresh news z holandského Haagu, kde se Mezinárodní trestní soud rozhodl Vladimiru Putinovi zkazit páteční den, když na něj vydal mezinárodní zatykač.

 

Stíhačky pro ukrajinské hrdiny

Dodání vyřazených sovětských stíhaček Mig-29 oznámilo nejdřív Polsko. Polský prezident Duda to avizoval minulý čtvrtek. Polská vláda dodá celkem 4 stíhačky v nejbližší možné době, a kromě toho počítá s dodáním dalších strojů v nadcházejících měsících.  Poláci se tak stali první členskou zemí NATO, která stíhačky Ukrajině dodá. Vláda v Kyjevě jim vzápětí poděkovala, avšak než stihly děkovné zprávy dorazit, už se mohly připravovat další.

Hned v pátek se totiž k Polsku připojilo Slovensko. Slovenský premiér Eduard Heger, který Ukrajinu rovněž podporuje, to oznámil v pátek poté, co návrh jednohlasně odsouhlasila slovenská vláda. Jedná se o přelomový krok v podpoře ukrajinského vojenského úsilí. Jak už bylo řečeno, doposud žádný členský stát NATO stíhačky na Ukrajinu neposlal. Jde tedy o signál a zároveň o záblesk na lepší časy. Je totiž pravděpodobné, že ostatní spojenci budou Poláky i Slováky brzy následovat.

Slovensko na Ukrajinu pošle deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů, které poslouží na náhradní díly. Kromě toho do země dorazí také systém protivzdušné obrany Kup. Aby těch dobrých zpráv nebylo málo, slovenská armáda navíc za stíhačky dostane kompenzace od západních spojenců, tudíž dojde k posílení obrany země. Ačkoliv se návrh nelíbil opozici v čele s proruským poslancem strany Smer-SD Robertem Ficem, jednohlasné schválení ve vládě bylo v mezích Ústavy SR a dokazuje to tak podporu Slovenské republiky Kyjevu.

„Naše vláda stojí na správné straně dějin“
                                                    Eduard Heger

Dodávky letounů z Polska a Slovenska jsou přelomem. Avšak stále visí otazník nad Spojenými státy, které i přes odhodlání našich spojenců z Visegrádské skupiny nadále odmítají dodání stíhaček F-16. Jenže za poslední rok jsme mohli pozorovat nechuť s dodáním spousty druhů vojenského materiálu a ejhle! Ony na té Ukrajině dneska už stejně jsou a pomáhají vojákům odrážet útoky ruské armády. Buďme tedy optimisté a doufejme, že podpora se s vývojem války udrží na totožné trajektorii, ne-li bude se zvyšovat.

Nikdo nestojí nad zákonem

Od našich slovenských bratří se nyní přesuneme do Haagu v Nizozemsku. V úvodu jsme zmínili, že zdejší Mezinárodní trestní soud diktátoru Vladimiru Putinovi pokazil páteční den. Proč? Po roce brutální agrese na Ukrajině totiž došlo k zásadnímu kroku. Na Vladimira Putina byl vydán mezinárodní zatykač. Kromě Putina bude také stíhána zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Bělovova.

Kreml na zprávu vzápětí reagoval tím, že takovéto rozhodnutí nemá právní základ a je „nehorázné a nepřijatelné“. Ale my v Euforce víme – stejně tak, jako to vědí v Haagu – co je nehorázné. Například genocida v Buči a stovky dalších válečných zločinů, kterých se Rusko pod vedením tyrana Putina dopouští každým dnem války. Kancelář ukrajinského generálního prokurátora uvádí, že má zprávy o více než 74 000 případech ruských zločinů spáchaných na Ukrajině.

Mezinárodní trestní soud soudí jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Uznává ho přes 120 zemí, což znamená, že Vladimir Putin odteď do těchto zemí nemůže vycestovat, jinak by byl zatčen. Ačkoli se toto rozhodnutí vydat zatykač na lídra jaderné velmoci některým může zdát naivní či směšné, jedná se o historický a přelomový moment. Nejenom že jde o obří osobní potupu pro Vladimira Putina, který je nyní v ještě silnější izolaci než dřív, ale rovněž se jedná o oslabení diplomacie a tím pádem i manévrování Ruska na mezinárodní scéně!

Jedná se o začátek konce putinovské tyranie? Těžko říct, čas ukáže, jedno nám už ale historie předvedla. V minulosti si málokterý tyran, ať už to byl Hermann Göring nebo Slobodan Miloševič, dokázal představit, že za své činy ponese jednou zodpovědnost. A přesto se právě jmenovaní zločinci ocitli před trestním soudem. Proto buďme optimističtí a neberme tuto pozitivní zprávu na lehkou váhu. Slovy Olafa Scholze: „Nikdo nestojí nad zákonem.“ Nikdy nevíme, co se stane a jak. A něco nám říká, že ani sám Putin to neví.

 

 

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Bc. Antonín Nenutil
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

David Cestr
student UP

Audio produkce

Denis Špringer
student UP

Editorka textů

Helena Hrubá
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Bc. Adéla Gajdošíková
studentka UP