„Páni, chytnem druhej dech – to budete koukat!“
David Broul
…zpívali kdysi dávno ještě na černobílý záznam Waldemar Matuška s Vladimírem Menšíkem. Lehce humorná písnička měla své vážnější reálné pozadí: oba pánové trpěli (věřte-nevěřte) silnými záchvaty astmatu, a tak dobře věděli, o čem zpívají. Ale je to právě zpěv, při němž lze vhodně procvičovat plíce a správně regulovat dech. A téhle myšlenky se nyní naplno chopili ve Velké Británii.
Co si budem, covid 19 je prostě sviňa a vážně poškozuje plíce. Hudební experti z národního operního souboru English National Opera (ENO) se proto rozhodli spustit unikátní rehabilitační program: zájemcům, kteří prodělali covidové onemocnění a dodnes se potýkají s jeho následky, nabízejí zdarma lekce správného dýchání. Ty se odehrávají pouze (jak jinak) v online prostředí a vedou je zkušení operní pěvci. Pacienti tak sedí u monitoru v pohodlí svého domova a se skupinou lidí pod dohledem pěveckého mistra procvičují své plíce, zvyšují jejich objem a do rytmu se učí správně dýchat.
Ostatně podívejte se na trailer ENO Breathe: https://www.youtube.com/watch?v=yX1z_LneMAo&ab_channel=EnglishNationalOpera
Jedná se zkrátka o bohulibou činnost, která zabíjí několik much jednou ranou: předně program uleví už tak pandemií těžce zkoušený britský zdravotnický systém. Zaměstná momentálně živořící operní pěvce, zprostředkuje na dálku profesionální rehabilitaci, a hlavně: spojí lidi. A to je v současné izolované době vřele vítaná vzpruha!
Účastníci sami přiznávají, že tím nejdůležitějším, co jim program dal, je pocit přátelství, pospolitosti, společenství lidí s podobným osudem a stejnou vůlí překonat všechny nesnáze. „Našla jsem si přátele, kteří jsou na stejné lodi. Mohla jsem se s nimi ztotožnit, pomoci jim a vidíte, jak to pomáhá i mně,“ říká Sheeba, jedna z účastnic programu. „Přestože je pro mě příjemnější být s lidmi v jedné místnosti, je úžasné vidět, jak jsou dnes všichni propojeni,“ dodává k tomu Suzi Zumpe, kreativní ředitelka ENO Breathe
Cvičení trvá šest týdnů a je určené pro osoby starší 18 let. Nejdříve se soustředilo jen na londýnskou aglomeraci, ale postupně se rozšiřuje po celé zemi. Autoři nápadu chtějí spolupracovat přibližně s tisícovkou lidí, kteří se zotavují po nemoci. Tuto bezplatnou péči by měla finančně pokrýt veřejná sbírka.
Inu, záslužný počin, který by neměl zůstat osamocený pouze na britských ostrovech. V Euforce doufáme, že se postupně připojí i další (nejen) evropské státy a že si brzy budou moci i čeští pocovidoví pacienti společně profesionálně zadýchat například s Dagmar Peckovou, Adamem Plachetkou nebo Alešem Hendrychem.
zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/755572685077871
Grafika: Jakub Janega