Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Země-nezemě

Baru Petrovićová

Na světě je nespočet “zemí”, o kterých se spíše mluví jako o území a jimž je status regulérního státu odepřen. Mnohdy splňují téměř veškerá kritéria, i přesto jim ale často chybí suverenita. Mezi známější území patří Palestina, Kosovo, Severokyperská turecká republika, Tchaj-wan… do úplně jiné kategorie pak spadá Somaliland, který pro jistotu neuznal žádný stát, území, ani mezinárodní organizace. Nicméně i v evropských hranicích máme takové miniaturní “území”: Transnistrii, jinak také Podněstří. Oblast, která určitě stojí za zmínku!

Území Transnistrie by se dalo technicky vzato přirovnat k Náhornímu Karabachu, o nějž se donedávna vedl lítý spor. Název Transnistria či Podněstří pak působí jako by byl vystřižen z nějaké fantasy knihy. Oproti Narnii je ale Transnitrie skutečná. Pokud byste si tam chtěli vyjet, museli byste až na hranice Moldavska a Ukrajiny, konkrétně k řece Dněstr.

A proč jste zřejmě o tomto území neslyšeli? Jelikož se doposud nenašel stát či mezinárodní organizace, která by nezávislost Transnistrie uznala. Jedinými podporovateli byly Náhorní Karabach, Abcházie či Jižní Osetie, tedy území s obdobnými problémy týkajícími se mezinárodního uznání. Na druhou stranu, uznání se Podněstří nedostalo ani od hlavního “partnera in crime” – Ruska, a to i přesto, že se tamní vláda snažila území k Rusku připojit.

Transnistrie vyhlásila nezávislost na Moldavsku 2. 9. 1990 za pomoci ruských ozbrojených sil. A právě zbrojní průmysl a kultura propojuje tento maličký stát o rozloze 4 163 km2 s gigantickým Ruskem. Žije zde o více jak polovinu méně lidí než v samotné Praze a téměř všichni se otevřeně považují za Rusy. A přestože území nepožívá suverenity, disponuje prakticky všemi ostatními atributy státu: najdete tu funkční armádu, parlament, vlastní měnu a samozřejmě hlavní město Tiraspol, ve kterém můžete narazit i na sochu V. I. Lenina! Vzor se nezapře.

Zřejmě ještě pozoruhodnější je samotná hlava státu, prezident Vadim Krasnoselskij. Pro Evropu bezpochyby kontroverzní osoba věřící v zároveň omezenou konstituční monarchii i politicko-společenské principy bývalého Sovětského svazu. Zřejmě i proto je na státní vlajce symbolicky umístěno kladivo se srpem a nechybí ani obligátní pěticípá hvězda…

Na jednu stranu si Transnistrie žije svým vlastním životem, na stranu druhou ovlivňuje, vcelku negativně, domovské Moldavsko. Po dlouhá léta vytváří vážný vnitropolitický problém, který komplikuje samotný vztah Moldavska a EU. Není se čemu divit: přeci jenom takovýto „radikální sovětský skanzének” na hranicích Evropy jen tak někdo podporovat nebude. Bělorusko nám v tomto smyslu bohatě stačí.

A někdy jindy zase třeba o té Severokyperské turecké republice…

zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/756631638305309

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Mgr. David Broul
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

Kristina Němcová
studentka UK

Copywriting a sociální sítě

Barbora Petrovićová
studentka UHK

Copywriting a sociální sítě

Antonín Nenutil
student UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Jakub Janega
student UP