Obnovovat, obnovovat, obnovovat
Anna Hovorková, Anna Vytřísalová, David Broul
Jak už jsme několikrát psali, Evropa chce jít v ekologii příkladem. A s bájo akcí v tomto ohledu přišla Francie. Stát, který je pověstný nejen díky skvělým bagetám, sýrům a vínu nyní započal s označováním opravitelných zařízení. A nebude v tom sám. Další země se chtějí přidat.
Nabádá k tomu rezoluce Evropského parlamentu. Zboží by podle ní mělo obsahovat informace o ŽIVOTNOSTI produktů (nikoliv jen záruční době). Znáte to: koupíte si chytré hodinky, jasně s dvouletou zárukou, ale za rok jsou kaput. Znát životnost produktu by se dost hodilo. Evropská unie tím chce přispět k právu na obnovu. Oprava vaší pračky by tak měla být levnější a celkově snazší. Týká se to nejen opravy, ale taky prodloužení záruky nebo zkrátka práva na lepší informace, jak se o věc starat a kde ji opravit.
Přesně o tohle totiž Evropané mají zájem! Podle šetření veřejného mínění chtějí evropští rezidenti své spotřebiče spíše opravit než kupovat stále nové; odpovědělo tak plných 77 % z nich! A 79 % si myslí, že výrobci by měli v opravě zařízení pomoci.
Cílem těchto kroků je zkrátka podpořit udržitelnost. Aby si lidé koupili spíše opravitelné mobily, notebooky nebo pračky, zkrátka cokoliv, co upotřebí ne následující 2 roky, ale rovnou třeba deset patnáct let! Opravit je prostě lepší než vyhodit.
Mimochodem, zaznamenali jste zprávu, že pražské sběrné dvory odstartovaly projekt tzv.re-use pointů? Můžete si z nich zdarma odnést věci, které mohou i nadále skvěle posloužit, přestože je někdo vyhodil. Stačí si je jednoduše rezervovat na webu www.praho.nevyhazujto.cz či v mobilní aplikaci Nevyhazujto a následně si je v Re-use pointu vyzvednout. Knihy, nábytek, jízdní kola či dětské hračky tak mohou nalézt nové majitele a zabránit tím nadměrné produkci odpadu. Mimochodem, projekt už běží třeba i v Olomouci, Děčíně nebo Liberci – a my doufáme, že se ještě rozšíří!
zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/739819983319808
Grafika: Jakub Janega