Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Milujete film a máte pro strach uděláno? Göteborg Film Festival má akci pro vás!

David Broul

Organizátoři filmových festivalů po celém světě usilovně přemýšlejí, jak si poradit s ubíjející koronavirovou pandemií; někteří přesunuli své festivaly plně na internet, jako to udělalo např. olomoucké AFO nebo evropský Lux Prize, jiným nezbývalo nic jiného, než včas přerušit práce na přípravě a svátek filmových nadšenců odložit na lepší časy. Göteborští na to ale vyzráli po svém!

Jejich nabídka je následující: festival vybere malý počet filmových nadšenců, kteří zažijí událost na odlehlém švédském ostrově. Účastníci budou mít příležitost shlédnout na 60 snímku, ALE: celý svůj sedmidenní pobyt stráví na ikonickém opuštěném majáku s názvem Pater Noster, každý v naprosté sociální izolaci. A aby atmosféra byla ještě tísnivější, organizátoři festivalu si dají záležet na tom, abyste nezapomněli, že na ostrově nejste sami. Výběr filmů pak zahrnuje temná severská dramata, v nichž jsou Skandinávci mistři, horory pochybné kvality nebo bizarní indie filmy.

Tak jaká – už se nemůžete dočkat, až se přihlásíte?! Tak fofrem, už moc času nezbývá! Přihlášku na The Isolated Cinema Pater Noster provedete přes následující odkaz: https://goteborgfilmfestival.se/en/pater-noster/ Jediné, co se od vás vyžaduje, je podělit se každý den o své dojmy a zážitky do internetového video deníčku, k němuž bude mít přístup celý svět. No ale za takový zážitek… prkotina, že?

Coby největší severský filmový festival utrpěl Göteborg citelnou ránu: ročně totiž přivítá na 160 000 návštěvníků! V jeho průběhu kina odehrají na 450 snímků z celého světa a uskuteční tak přibližně 1 050 projekcí. Taková čísla se nedají odbýt mávnutím ruky. Organizátoři tak přišli s nabídkou The Isolated Cinema; zaprvé, aby přitáhli pozornost ke své letošní online verzi festivalu, za druhé, aby filmovým nadšencům zprostředkovali nevšední zážitek, a za poslední, aby zjistili, jak se změní vztah diváků k filmům, pokud dotyčné vystaví výše popsaným podmínkám.

V Euforce jsme tedy na výsledek tohoto pokusu zvědaví. Podobné události se čas od času odehrávaly i v předcovidové době; v posledním roce ale počet podobných experimentů podstatně zvýšil a účast na nich nabrala na popularitě. Bude zajímavé sledovat, jestli se jedná pouze o výstřelky doby covidové, anebo jestli jsme svědky vzniku nových podob zážitkových akcí, s nimiž se budeme v rámci tradičních událostí setkávat čím dál častěji. 

 
zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/740771116558028

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

David Broul
student UP

Garant projektu

Mgr. Petr Bilík, Ph.D.,
prorektor pro vnější vztahy UP

Garant projektu

Mgr. Michaela Jendřejková
vnější vztahy UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Hovorková,
studentka UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Vytřísalová
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Jakub Janega
student UP