Göteborg uvede do transu
David Broul
Ano, samotné švédské město nás možná také uvede do transu, ale řeč dnes bude o světoznámém kinematografickém zážitku Göteborg Film Festival. Ten je proslulý bizarními způsoby svého konání; před rokem jsme Vás zvali na jeho covidový ročník, který se organizátoři rozhodli uspořádat na opuštěném majáku Pater Noster, jindy mohli diváci zakusit festival pohřbeni v sarkofágu, který měl zvýšit jejich prožitek. A co si na návštěvníky organizátoři připravili letos?
Hypnotizéra! Mistra hypnózy, který z pódia uvede diváky do transu, respektive „transformuje stav mysli obecenstva do souladu s náladou a tématem filmu,“ jak tvrdí organizátoři. Tato seance se uskuteční během promítání tří snímků: Memorie thajského režiséra Apichatponga Weerasethakula, Land of Dreams Íránky Shirin Neshat a Speak No Evil dánského tvůrce Christiana Tafdrupa. Upřímně, ve všech případech se jedná o tak silně festivalové (rozumějte běžnému diváku těžko přístupné) snímky, že nějaká forma transu je na místě.
Organizátoři slibují, že hypnóza bude po promítání ihned ukončena. Ale již nezmiňují, co se s diváky bude dít, když hypnotizér nebude od úvodních do závěrečných titulků přítomen, ani nereagují na dotazy, jak naloží s diváky, kteří budou během filmu potřebovat vyhledat toaletu. A třeba taková Memoria má skoro dvě a půl hodiny…
Umělecký ředitel Göteborgu Jonas Holmberg vysvětluje, že cílem experimentu je „vyvolat otázky týkající se podrobení, překračování zákona a všudypřítomné kontroly“, které byly markantní během pandemie. Dodává, že doma u počítače je poměrně těžké udržet u filmu pozornost, aby byl divák snímkem zcela pohlcen. „Trend Hypnotic Cinema je poctou i rozšířením zážitku ze sledování filmů v kině.“
No, Göteborg Film Festival začíná 28. ledna a potrvá po dobu deseti dnů. Jestli se na něj chystáte, napište nám pak jaké to bylo sledovat film v transu.
Grafika: Jakub Janega