Digitalizace obchodu podruhé
Sára Helštýnová
Že by se svítalo na lepší časy pro malé a střední podniky v Evropě? To se ještě uvidí! Evropská komise na konci března přijala návrh směrnice, která by usnadnila společnostem použití digitálních nástrojů a procesů v rámci evropského obchodního práva. Návrh bude prodiskutován v Evropském parlamentu a na Radě, v případě přijetí budou mít členské státy dva roky na převedení směrnice do vnitrostátního práva.
Malé a střední podniky tvoří 98 až 99 procent společností s ručením omezeným v Evropské unii, přibližně 40 procent z nich se zabývá přeshraniční činností, operacemi nebo investicemi. Návrh by znamenal větší transparentnost, a především méně byrokracie pro podniky, což by, jak si jistě dovedete představit, bylo opravdu velké plus.
Pryč s červenou páskou
Abychom se zbavili přebytečné červené pásky, navrhuje Evropská komise například uplatnění zásady „pouze jednou“, aby společnosti nemusely znovu předkládat informace při zakládání pobočky nebo společnosti v jiném členském státě. Na stole leží i odstranění formalit, jako je nutnost předložení apostily nebo ověřených překladů firemních dokumentů, ale i mnoho dalších inovací stavějících na směrnici o digitalizaci z roku 2019. Ta tehdy zajistila, že je možné provádět postupy v oblasti obchodního práva online, a zejména společnosti online zakládat. Nově předložená směrnice by ji doplňovala, představovala by druhý krok k digitalizaci evropského práva obchodních společností.
Na evropské úrovni by se zvýšilo množství veřejně dostupných informací skrze systém propojení obchodních rejstříků (BRIS), který obsahuje důležité informace pro investory, věřitele, spotřebitele a úřady. Nová směrnice má zvyšovat transparentnost zjednodušením dostupnosti těchto informací a posilovat důvěryhodnost společností zavedením různých kontrol informací. Kdo nemá co skrývat, nemá se čeho bát 😊
Malé a střední, vpřed!
Všichni jistě dokážeme ocenit roli malých a středních podniků v konkurenceschopnosti a rozmanitosti jednotného trhu, benefity této směrnice by proto měly být jasné. Zjednodušením byrokracie dovolíme i méně movitým společnostem začít přeshraniční aktivity v EU a podpoříme také vlastní ekonomiku.
A co na to všechno říká česká eurokomisařka a nynější místopředsedkyně Komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová?
„Zjednodušením pravidel a dalšími digitálními nástroji pokračujeme v činnosti, která má společnostem pomoci podnikat v EU. Jedná se již o náš druhý krok v oblasti digitalizace práva obchodních společností. To přinese další transparentnost a zvýší důvěru v přeshraniční podnikání. Také snižujeme byrokracii pro společnosti, které působí v různých členských státech. Protože tyto společnosti, zejména malé a střední podniky, jsou tlukoucím srdcem jednotného trhu a EU.“
Pokud byste si chtěli směrnici sami přečíst a přesvědčit se, že vás nebalamutíme, můžete tak učinit na tomto odkazu.
Grafika: Jakub Janega