Zase rozbitá pračka? Českými zeměmi už dlouho kolují lidová moudra o součástce, kterou výrobci ele…

Zase rozbitá pračka? 🤷‍♀️

Českými zeměmi už dlouho kolují lidová moudra o součástce, kterou výrobci elektroniky montují do svých výrobků tak, aby jejich životnost dosáhla tak akorát konce záruční doby a zákazník jim byl co nejdříve nucen opět otevřít svou peněženku. Debatu o tom, jestli je „ku***tko“ skutečnější než Blaničtí rytíři, ponechme expertům. Faktem ovšem zůstává, že servis po pár letech opotřebené elektroniky je problematický a mnohdy nerentabilní. Časté nakupování nových spotřebičů ovšem vyčerpává přírodní zdroje i naše kapsy. 👎

★ Na tento problém se letos zaměřila Evropská komise přijetím série opatření pro posílení „ekodesignu“ u domácích spotřebičů. Kromě požadavku na snižování uhlíkové stopy (a s ní přímo související finanční úspory na spotřebě elektřiny) opatření poprvé zahrnuje požadavky na snadnou opravitelnost a recyklovatelnost — mimo jiné výrobcům nařizuje u nových spotřebičů zajistit dlouhodobou dostupnost náhradních dílů. Toto rozhodnutí má přispět ke zlepšení jejich životnosti a lepšímu nakládání s elektro odpady.

★ EK odhaduje, že nová opatření společně s nejnovějšími energetickými štítky dokáží do roku 2030 uspořit 167 TWh ročně (pro představu – to je jednoroční spotřeba energií v celém Dánsku 🇩🇰 – průmyslově rozvinuté zemi s 5,7 miliony obyvatel).
☆ Průměrná domácnost by díky letos přijatým opatřením měla v následující dekádě každoročně uspořit až 285 eur. Kromě nižších účtů za energie nám bude děkovat i životní prostředí, které tak uchráníme od 46 milionů tun ekvivalentu CO2.

Pro zvídavé přikládáme odkaz na tiskovou zprávu EK (v angličtině):
►► bit.ly/ek-press-5895 ★☆

zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/469713240330485

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátorka projektu

Anna Hovorková,
studentka UP

Garant projektu

Mgr. Petr Bilík, Ph.D.,
prorektor pro vnější vztahy UP

Garant projektu

Mgr. Michaela Šuhajová
vnější vztahy UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Vytřísalová
studentka UP

Garant - copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP