Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Zápisník z Erasmu vol. IX

Vsadíme se, že drtivá většina studentů si už dnes pod pojmem Erasmus nepředstaví toho Rotterdamského, humanistického myslitele, který sepsal slavnou satiru Chvála bláznivosti. Nene, v rámci programu Erasmus+ mají všichni studenti, ale i učitelé, stážisti či dobrovolníci možnost bezproblémově vycestovat do zahraničí – a to prosím již 35 let!

A když máme tak hezké výročí, rozhodli jsme spustit seriál o zážitcích z Erasmu. Studenti se s Vámi během následujících pondělků podělí o své dojmy, nezapomenutelná setkání i nepostradatelné zkušenosti, které nabyly právě díky účasti v programu Erasmus+!

A pokračujeme Jakubem, který absolvoval studijní pobyt v mrazivém Tampere:

Finsko, „země tisíců jezer“ a taky miliónů saun. Oba údaje jsou doslovné, ve Finsku je jezer více než 180 tisíc a saun přes dva miliony. Velkou část území Finska také pokrývají lesy. Ve Finsku, které místní nazývají Suomi, žije pouze pět milionů obyvatel, jedná se tedy o stát s nejmenší hustotou obyvatel v Evropské unii. V neposlední řadě je Finsko známé vysokou úrovní jejich vzdělávacího systému. Ideální místo pro introverta jako jsem já!

Moje Alma mater, Technická Univerzita v Liberci, měla sice v době mého studia smlouvy se školami v mnoha zemích Evropské unie, ale obor, který jsem studoval – nanomateriály – omezil výběr pouze na dvě školy. Zvolil jsem Technickou univerzitu v Tampere (nedávno změnila jméno na Tampere University of Applied Sciences), na které jsem absolvoval zimní semestr v roce 2018. Na sever mě to vždy táhlo. Chtěl jsem okusit vzdělávací systém, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

S průběhem studia jsem byl spokojený. Ač byly některé předměty vedené klasickou formou, kterou známe z Česka – tedy dlouhé přednášky se zkouškou na konci semestru, která měla vždy podobu tříhodinového písemného testu – poznal jsem i jinou, za mě daleko lepší formu: průběžné sbírání bodů za aktivitu v hodinách a domácí přípravu, tvořící dvě třetiny celkového hodnocení. V těchto případech byla závěrečná zkouška méně stresující a odnesl jsem si z předmětu mnohem víc užitečných znalostí.

Svoji zkušenost se studiem ve Finsku bych rád zakončil dvěma osobními tipy. Místo zimního semestru bych zvolil raději ten letní; přece jen zima a vítr v kombinaci s krátícím se dnem byly celkem psychicky náročné. V prosinci, kdy jsem se učil na zkoušky, vycházelo slunce někdy okolo desáté hodiny ranní a zapadalo po druhé hodině odpolední. V poledne bylo šero jako je u nás v podvečer. Přežil jsem to jen díky sauně, kterou jsme měli na bytě.

Moje druhé doporučení se týká právě bydlení. Pokud máte možnost, doporučuji sehnat bydlení na bytě, ne na koleji. Za podobnou cenu můžete mít mnohem větší pohodlí a velmi pravděpodobně budete mít i vlastní saunu, která je pro Finy skoro takovou samozřejmostí jako záchod nebo sprcha.“

A co Vy a Erasmus? Nechtěli byste ho také zkusit?

 

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Bc. Antonín Nenutil
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

David Cestr
student UP

Audio produkce

Denis Špringer
student UP

Editorka textů

Helena Hrubá
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Bc. Adéla Gajdošíková
studentka UP