Za Vánocemi do Pobaltí
Antonín Nenutil
Vánoce se blíží a v Euforce jsme si řekli, že letos uděláme vánoční speciál trochu jinak. Posledně, když jsme psali o Vánocích, mohli jste s námi omrknout tradice mimo náš milovaný kontinent (psali jsme zde). A jelikož předpokládáme, že všichni znáte la Père Noël ve Francii nebo Babbo Natale v Itálii a obecně svátky v nám relativně blízkých krajinách, tak jsme se vám rozhodli poněkud netradičně ukázat tradiční zvyky v pro nás né až tak známém kraji – v Pobaltí. Takže si pořádně držte své santa kulichy a jde se na věc!
Kūčių ir Kalėdų šventės – Litva
Svátek koled a kuti, neboli Kūčių ir Kalėdų šventės – takto nazývají Vánoce Litevci, kteří slaví stejně jako u nás na Štědrý den (v litevštině Kūčios). V zemi se však tyto svátky slavili již dlouho před příchodem křesťanství do země. Z českého překladu si asi říkáte, co je to ta kuťa. Abychom vás nenapínali, tak kuťa je název tradičního pokrmu, který kromě Litvy najdeme i v ruskojazyčných zemích, na Ukrajině nebo také v Polsku. A když už jsme u těch pokrmů, v Litvě se jich na Štědrý den podle tradice připravuje hned dvanáct! Večer pak probíhají tradiční obřady. Jíst se začíná po východu první hvězdy a je zvykem, že během hodování by si lidé měli odpustit všechny křivdy. Po večeři si pak všichni zúčastnění rozbalují dárky, které hlavně zdejším dětem naděluje Děda Vánoc, v litevštině Kalėdų Senelis
Ziemassvētki – Lotyšsko
Vánoce v Lotyšsku neboli Ziemassvētki se v zemi rovněž slaví už pěknou řadu staletí. Svátek je úzce spojen s pohanskými oslavami zimního slunovratu známými jako Yule. Ty byly symbolem zrození pohanského boha Slunce Mithry a slavilo se vždy v nejkratší den v roce. Vánoční svátky jsou tak v Lotyšsku tvořeny pestrou paletou náboženských a etnických tradic, ve které nechybí ani špetka tradic z moderní doby. Dárky v Lotyšsku naděluje Ziemassvētku vecītis – do češtiny bychom to přeložili jako Vánoční stařík, což je vedle všech těch dědů vánoc trochu legrační 🙂 Za zmínku také stojí, že v Lotyšsku dodnes žije početná rusky mluvící menšina, která slaví vánoční svátky v souladu s pravoslavnými tradicemi až na začátku ledna.
Jõulud – Estonsko
Estonské Vánoce se nazývají Jõulud a stejně jako v Lotyšsku i zde naděluje onen Vánoční stařík (Jõuluvana). Estonci slaví 24. prosince na Štědrý den, kterému u nich říkají Jőululaupäev. Zajímavostí však je, že v Estonsku se dárky nadělují dětem po dobu celého adventu. V lidové tradici mají Vánoce dvojí význam, na jedné straně se jimi označuje narození Krista, na druhé straně se jimi pojmenovává celé období svátků uprostřed zimy. Zatímco Štědrý den a Boží hod tráví Estonci většinou s rodinou, na Druhý svátek vánoční navštěvují příbuzné a přátele.
A na závěr…
Milí příznivci, přátelé Euforky, dovolte nám popřát Vám krásné a pokojné prožití vánočních svátků, užijte si čas strávený s rodinou a přáteli, dopřejte si zaslouženou nálož vánočního cukroví a bramborového salátu a odpočiňte si!
Vaše Euforka
Grafika: Jakub Janega