Vánoce a jiné noce
Anna Fliegerová, Barbora Petrovićová, David Broul
Mohli bychom pro Vás letos po sto páté omílat, kterak se slaví Vánoce v Itálii, kde naděluje dárky le Père Noël nebo kdo z Evropanů na štědrovečerní tabuli servíruje halásle, kapustnici a kapra (mimochodem, toto vše můžete nalézt v našem loňském příběhu na Instagramu). Ale my jsme řekli NE! Když už je konečně Štědrý den, vyrazíme mimo Evropu a omrkneme, jak se slaví jinde. Protože na naše období Vánoc vychází celá řada nesmírně zajímavých svátků, které nemají původ ve křesťanství. Pojďte se s námi dnes vydat na krátkou pouť po celém světě!
Kwanza
Kwanzu někteří z nás poprvé zaregistrovali díky Futuramě. Jedná se o americký svátek, který se slaví od 26. prosince do 1. ledna. Přesto, že je to svátek americký, jeho kořeny jsou africké a byl vytvořen uměle, až v 70. letech 20. století. Doktor Maulana Karenga (doktor afroamerických studií, v té době tzv. „černých studií“) tento svátek vytvořil v roce 1966, aby podpořil a spojil afroamerickou kulturu. Během sedmidenních oslav lidé zapalují svíčky ve svícnu zvaném Kinara, oblékají se do zelené, červené a černé barvy a obdarovávají se dárky. Oslavy vrcholí společnou hostinou, která představuje soudržnost afroamerických obyvatel. A nelze zapomenout na úlitbu bohům, kdy lidé obětují tekutiny, aby si zajistili dobrý další rok. Úlitba zase pochází z antického Řecka. Dalo by se tak říci, že Kwanza je něco mezi Vánocemi, Chanukou, Novým rokem a návratem k antice.
Diwali
Přesné datum začátku Diwali bohužel neřekneme, protože vždy začíná 15. dne hinduistického měsíce Kártik, 20 dnů od konce dalšího hinduistického svátku Dašahrá, a ještě k tomu musí být měsíc v novoluní fázi. Zajímavé ale je, že některé indické finanční instituce začínají svůj finanční rok právě tímto dnem. Můžeme tedy o Diwali mluvit jako o jakémsi novém indickém roce. Diwali/Deepavali/Svátek světel se slaví napříč celou Indií, a to zapálením hliněných lampiček s olejem před domy a oslavou jakéhosi vítězství světla nad temnotou či vítězství boha Rámy nad démonem Ravana. I v Indii se obdarovává, hlavně sladkostmi. A důležité je samozřejmě do Nového roku vstoupit řádně oděni, takže je běžnou praxí obléknout si nové šaty. To ale musí být ale úrodné období pro prodejce látek a oblečení!
Bon Om Touk
Svátkem Bon Om Touk se dostáváme do daleké Kambodži, do období listopadového úplňku buddhistického měsíce Kreuk. Jedná se o oslavu vody, slavnost velebící každoroční obrácení toku mezi jezerem Tonle Sap a řekou Mekong. Tonle Sap je hlavním přírodním zdrojem pro Kambodžu, který poskytuje ryby a bohatá naleziště výživného bahna pro tamní plodiny. Jakmile končí období dešťů a hladina jezera klesá, různé přehlídky, závody lodí a ohňostroje událost po tři dny oslavují. Kambodžané tak chtějí zajistit bohatství úrody v nadcházejícím roce.
Omisoka
Jak už název naznačuje, v případě tohoto svátku se nacházíme v Japonsku. A slavíme jakousi obdobu našeho silvestru: Omisoka je jedním z nejdůležitějších svátků japonské kultury, který připadá na 31. prosince. Následující den pak Japonci slaví Shogatsu, tedy takový náš Nový rok. A jak si oba dva dny ostrované užívají? Jak kdo snese, a někdo tak až do omdlení. Japonci chtějí hodit minulý rok za hlavu (což v posledních dvou letech plně chápeme), a proto navštěvují tzv. večírky Bonenkai, které jim k tomu mají dopomoci. Ale zvykem je rovněž posílat pohlednice a dárky svým nejbližším. Na slavnostní tabuli zpravidla nechybí rýžové koláčky a domy bývají ozdobeny slaměnými lany šimenawa.
Día de Candelaria
Svátek Día de Candelaria můžete slavit 2. února a hned v několika zemích, od Mexika po Francii. Na první pohled byste možná řekli, že se jedná o čistě křesťanský svátek. Ale s obdobou Día de Candelaria bychom se setkali již u latinskoamerických civilizací. V Evropě je hlavní tradicí mše v kostele. Ovšem výjimku tvoří Mexiko, které některé tradice převzalo po svém a navázalo na Aztéky! V každé křesťanské mexické domácnosti je takovým must-have panenka symbolizující Ježíška neboli Niño Dios, jenž je v během oslav Candelaria slavnostně oblečen a vystaven na odiv v místním kostele. Mezi další příjemnou tradici patří i velkolepá večeře, na které nesmí chybět poklad mexické kuchyně tzv. tamales. A pokud byste chtěli slavit mexické Hromnice obzvlášť poctivě, tak můžete začít další slavnostní večeří během Dne Tří králů.
Waitangi
Na Novém Zélandu lze nejenom obdivovat místa, kde se natáčel Pan prstenů, ale za návštěvu stojí i svátek Waitangi. Jedná se o národní novozélandský svátek, který se pravidelně slaví 9. února. Nicméně novozélandskou verzi Santy nebo Ježíška byste během tohoto dne nenašli. Hlavní důvod svátku je poněkud serióznější. Novozélanďané oslavují podpis smlouvy Waitangi z roku 1840 zakládající novozélandský národ. A co přesně v den probíhá? Za hlavní „pořadatele“ jsou považováni Maorové, díky kterým můžete shlédnout novozélandské tradice, tance nebo významný závod na kánoích. No a pokud Vás nic z výše uvedeného nezaujalo, tak co říkáte na snídani, kterou Vám naservíruje samotná premiérka Nového Zélandu, Jacinda Ardern?
Milí příznivci, přátelé Euforky, přejeme Vám krásné a pokojné prožití svátků vánočních, opravdu bez zbytečného spěchu a shonu. Těch pár dní nám za zničené nervy nestojí. Co na tom, že nebudou úplně dokonalé; nedokonalost přece k životu patří! 😉
Grafika: Jakub Janega