Pojďme si popovídat o Alvě Myrdalové
David Broul
Úlohou Euforky je mimo jiné připomínat zapomenuté a seznamovat s neznámým. A proto nám dovolte obeznámit vás dnes s osobností, na jejíž jméno v českých luzích a hájích zpravidla nenarazíte. Pojďme si popovídat o Alvě Myrdalové, od jejíhož úmrtí si dnes připomínáme 35 let.
Že jste její jméno skutečně nikdy neslyšeli? Nebojte, také se s ní teprve seznamujeme. Ve svém rodném Švédsku se nicméně těší značné popularitě. Představuje krásný případ, kterak se žena ze skromných poměrů může z učitelky vypracovat v diplomatku oceněnou Nobelovou cenou za mír. Její cesta ale byla lemována dlouhými lety studia, vyvažováním mezi vlastním radikálním a vnějším konzervativním smýšlením a obrovským odhodláním měnit věci k lepšímu.
Pojďme se na její neobyčejnou cestu podívat:
- Alva se narodila v roce 1902 v Uppsale do velmi skromných poměrů
- Rodina se velmi často stěhovala
- Studijně se zaměřovala na psychologii, sociologii rodiny a vzdělávání dětí
- V roce 1929 pojala za manžela ekonoma Gunnara Myrdala
- Svými myšlenkami a návrhy významně formovala švédský sociální systém
- Důrazem na překonání nerovností a přípravu učitelů se zasadila o zlepšení vzdělávacího systému
- Roku 1949 jmenována do čela oddělení sociálního blahobytu OSN
- V letech 1955–61 velvyslankyní v Indii (+ Barmě a Cejlonu)
Alva Myrdal nicméně zažila vrchol kariéry jako zvláštní poradce a posléze ministryně pro oblast odzbrojení. V těchto pozicích se zúčastnila velké Ženevské konference o odzbrojení, ze které vzešla slavná Smlouva o nešíření jaderných zbraní (do současné doby podepsána a ratifikována 189 zeměmi, včetně USA, Velké Británie, Francie, Ruska nebo Číny). Alva Myrdal na konferenci vedla švédskou delegaci a významně se zasadila o vznik a úspěch zmíněné smlouvy. Za své činy byla roku 1982 spolu s mexickým diplomatem Alfonso García Roblesem oceněna Nobelovou cenou míru.
Alva Myrdal zemřela den po svých 84 narozeninách, sluší se nicméně dodat, že její odkaz žije dál. Vidíme ho nejen v letitých snahách o odzbrojení a předcházení silně ničivých katastrof, ale i v samotných myšlenkách o zavedení a prohloubení sociálního státu, významném to výdobytku Evropy 20. století. Neměli bychom proto zapomenout na Alvu – dost ji dlužíme.
zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/750939472207859
Grafika: Jakub Janega