Tenhle job není pro mladý
Anna Fliegerová
Ale v Česku můžeme být klidní. A proč? No protože Česká republika má třetí nejnižší nezaměstnanost mladých lidí, tedy osob mezi 15 až 25 lety v celé Evropské unii! Pojďme na čísla, ať se nám to líp dokazuje. Z původních 7,8 % za minulé období u nás klesl počet nezaměstnaných na téměř neuvěřitelných 6,5 %! Pokles o 1,3 % je na poli nezaměstnanosti něco téměř nevídaného! Statisťák Eurostat výsledky svého šetření staví do kontrastu k nezaměstnanosti mladých v Řecku, kde se tato hodnota pohybuje na neskutečných 39,1 %.
U mě dobrý
Ale narozdíl od celkové nezaměstnanosti, kde si bez problémů nárokujeme 1. příčku, nás v kategorii mladých nezaměstnaných předběhlo Nizozemsko s 6,1 %. Těm se za minulé období povedlo nezaměstnanost srazit o 0,8 % a dostalo se i před Německo (6,4 %). No, šlapeme jim skoro na paty.
Na začátku roku 2021 bylo v celé Evropské unii napočítáno 2,84 milionu jedinců mezi 15-25 lety věku. Tehdy se nezaměstnanost pohybovala na 15,4 %, a už tahle hodnota byla o 0,2 % nižší než v předchozím období.
Tyhle země nejsou pro mladý
Ještě jednou se vrátíme k Řecku, kde narozdíl od většiny ostatních zemí nezaměstnanost roste, než aby klesala. V říjnu 2021 bylo v zemi 33,2 % mladých bez práce, zatímco v listopadu téhož roku hodnota atakovala již zmiňovaných 39,1 %. Nevíme jak Vy, ale už takhle to mladí v dnešní době nemají zrovna posypané cukrem. Být však mladý v Řecku se zdá jako boj proti větrným mlýnům.
Kritické Řecko následují o něco méně kritičtější Španělsko a Itálie, jejichž nezaměstnanost mladých se drží na 29,2 %, respektive 28 %. Možná mnohé překvapí fakt, že v našem výčtu chabé zaměstnanosti mladých figuruje i Švédsko. Jedno z pěti skandinávských království, které svět obdivuje kvůli krásám přírody, IKEE, politice a absenci alkoholu, drží nezaměstnanost mladých na 24,6 %.
Karta leží, hra běží
A jak to, že se České republice daří i během pandemie, která téměř doslova vysává energii z téměř všech odvětví, snižovat nezaměstnanost? Nejpravděpodobnější odpověď nabídl ekonom Jakub Siedler. Odkázal na řadu podpůrných státních programů, které u nás máme. Ty podle něj viditelně omezují rychlý růst nezaměstnanosti.
Ať tak či tak, podle čísel u nás mají mladí převážně práci. To ovšem neznamená, že je na trhu práce přehnané množství pracovních míst pro mladé. Další generace mladých – a často po vysoké škole – se bude muset čím dál víc rvát o volná pracovní místa, kterých bude méně a méně.
Ale ať nevidíme svět jen pesimisticky. Být v něčem třetí nabízí člověku (zemi) téměř neomezené možnosti. Může se stát druhým nebo dokonce prvním! Anebo také čtvrtým, jak praví klasik.
Grafika: Jakub Janega