Ta-da-da-dáá, TA-DA-DA-DÁÁ! Před 250 lety se narodil Beethoven
Kdo by neznal jeden z nejznámějších nápěvků, jímž začíná ona slavná Pátá… Osudová… A kdo by neznal génia, který tuto melodii přetavil v umělecký skvost, jenž se prolíná např. Sequensovým Atentátem z roku 1964 nebo Svěrákovým Jako jed (1985)?
A my v Euforce bychom si neodpustili, kdybychom Ludwiga van Beethovena nepřipomněli – a to právě, když slaví své kulatiny: v těchto dnech mu je přesných 250 let!
Bohužel, letošní oslavy, které měly být skutečně monumentální, zdatně narušilo šíření covidu, a my se tak musíme spokojit pouze s články, reportážemi, skladbami na youtube a studiovými nahrávkami. Nemůžeme naživo vychutnat jak všech 9 mistrových symfonií, tak např. jeho jedinou operu Fidelio či Missu solemnis D dur; užít si naplno Beethovenovu uměleckou rozpolcenost pohybující se na pomezí klasicismu a romantismu, zaposlouchat se do jeho vybroušeného kompozičního stylu klavírních koncertů… Dost bylo muzikologie!
Co o Beethovenovi vlastně víme?
- Ludwiček se narodil v prosinci roku 1770 v Bonnu, nicméně přesný den narození není znám. Historici předpokládají, že přišel na svět 16. prosince, den předcházející jeho křtu.
- Malý Ludwig neměl lehké dospívání – jeho otec, cholerik a nevalný dvorní tenorista, chtěl mít ze syna nového Mozarta. Opilý ho po nocích nutil cvičit až do rána. Za sebemenší provinění byl Ludwig zavírán do sklepa.
- Traumata z dětství se podepsala na Beethovenově pohnutém duševním zdraví. Nejen že nesnesl jakýkoliv náznak autoritářství, což se např. promítlo do neochoty koncertovat vznešenému posluchačstvu, když se Ludwigovi nezdálo na hudbu dostatečně soustředěné. Beethoven se dokázal velmi lehce vytočit, rozčílit a pohádat. Urážel lidi, své spolupracovníky obviňoval z nepoctivosti, členy vlastní rodiny dokonce bil.
- Beethovenovo podivínství a agresivní chování ale bylo ostatními přecházeno coby vrtochy génia – známe přeci tyhle Mozarty plné titánského zápasu člověka se silami tvoření… A tak byl jeho mecenášem a přítelem například i nejmladší syn císaře Leopolda II., Rudolf Jan. Mimochodem, dotyčný Rudolf Jan, rakouský arcivévoda a v letech 1819–1831 olomoucký arcibiskup a následně kardinál, obnovil na počátku 19. století olomouckou univerzitu, dnešní Univerzitu Palackého – jaké krásné náhody, že? Žák a mecenáš Beethovenův… Právě jemu Beethoven věnoval velkou slavnostní mši Missa solemnis D-dur.
- Vynikající klavírista míval od mládí problémy se sluchem, což se ke konci života projevilo rozsáhlou ztrátou sluchu. Navíc trpěl srdeční arytmií, což je údajně znát z jeho hudby.
- Ač neznáme jeho datum narození, víme jistě, že Beethoven umírá 26. března 1827 na těžký zápal plic a vodnatost. K hrobu ho o 3 dny později doprovází na dvacet tisíc příznivců…
A když už jsme ta Euforka, nemůžeme skončit jinak, než nesmrtelnými slovy Schillerovými, jimž Beethoven vtiskl neméně nesmrtelnou podobu v Deváté Na radost…
Radosti, tys božským vznětem,
dcerou z ráje – vzrušeni,
opojeni jdem tvým světem
k nebeské tvé svatyni.
Kouzlo tvé teď sdružit přijde
ty, jež doba dělila:
v bratry zrají všichni lidé
tam, kde peruť tvoje vlá.
(překlad: Břetislav Mencák)
zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/726488884652918
David Broul Jakub Janega
It is very simple to determine whether you need to https://writemyessay4me.org/ provide any additional supplemental materials to the admission committee