
Pozvánka na debatu: Bořiči mýtů o zelené dohodě
Antonín Nenutil, Adéla Gajdošíková
V posledních letech se stále častěji setkáváme s termínem Green Deal. Slýcháme to od politiků, běžně to vídáme v médiích a někteří z nás se možná ani nestačí divit, jak velké vášně tento fenomén probouzí. Ale co je to vlastně ten Green Deal, v češtině Zelená dohoda pro Evropu?
Jedná se o soubor politických iniciativ Evropské komise, které mají za cíl dosáhnout klimatické neutrality Evropy do roku 2050. Tento plán zahrnuje opatření, jejichž cílem je do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 % oproti úrovni z roku 1990. I když je hlavní myšlenkou Green Dealu snaha chránit životní prostředí a vytvořit podmínky pro spravedlivou a prosperující ekonomiku, setkáváme se s řadou mýtů a dezinformací, které plán zamlžují. Tyto lži často přispívají k šíření strachu a odporu místo toho, aby podněcovaly k otevřené a konstruktivní debatě o výzvách a příležitostech, které nám Green Deal přináší.
Jedním z nejrozšířenějších mýtů je, že Green Deal povede k ekonomickému kolapsu. Kritici tvrdí, že přechod na zelené technologie bude tak nákladný, že zruinuje evropské firmy a zvýší nezaměstnanost. Pravdou ale je, že Zelená dohoda je nejen investicí do životního prostředí, ale také do budoucí konkurenceschopnosti Evropy. Další dezinformace šíří strach z toho, že kvůli zeleným politikám raketově vzrostou ceny energií. Tento mýtus ignoruje skutečnost, že přechod na obnovitelné zdroje energie má dlouhodobě stabilizující vliv na ceny. Zatímco fosilní paliva jsou vystavena cenovým výkyvům a geopolitickým rizikům, obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární a větrné elektrárny, mají tendenci celkové náklady na energii snižovat. Někteří také tvrdí, že cíle Green Dealu, například dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, jsou nedosažitelné. Ve skutečnosti se ale mnohé země, včetně členských států EU, zavázaly ke snižování emisí a přechodu na zelené technologie již desítky let zpět. Technologický pokrok, vývoj obnovitelných zdrojů energie a stále větší podpora ekologických inovací naznačují, že cíl dosažení uhlíkové neutrality je realizovatelný.
Pokud vás toto téma zajímá a chcete se dozvědět více o tom, jak rozpoznat dezinformace a jaké jsou skutečné výzvy a příležitosti spojené s touto iniciativou, přijďte na debatu s názvem Boření mýtů o Zelené dohodě! Debatu pořádá Europe Direct Olomouc a Eurocentrum Olomouc společně s organizací EUROPEUM. Bude se diskutovat o nejčastějších mýtech a lžích, které kolují kolem tohoto fenoménu a můžete si vyslechnout odborný pohled na věc. Euforka u toho nebude chybět, tak určitě doražte!
Vstupné je zdarma!
Datum a čas: 29. 10. v 17:00
Místo: Skautský institut, Dolní náměstí, Olomouc 9
Hosté: Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM
Moderuje: Adéla Gajdošíková
Těšíme se na vás!