Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Povolební aktualita. V Bruselu stále probíhají povolební jednání, která rozhodn…

P̲o̲v̲o̲l̲e̲b̲n̲í̲ ̲a̲k̲t̲u̲a̲l̲i̲t̲a̲. 🆕

V Bruselu stále probíhají povolební jednání, která rozhodnou o zařazení zvolených národních partají a poslanců do politických skupin. Nad některými příslušnostmi stále visí otazníky a výsledná síla jednotlivých uskupení tak není zcela jasná – například o pozici 4. a 5. nejsilnější frakce se průběžně předhání nacionalistická EAPN a zelená Greens/EFA (s tím že mírný náskok aktuálně drží nacionalisté).
🇨🇿 Č̲e̲s̲k̲é̲ ̲p̲a̲r̲t̲a̲j̲e̲ ̲u̲ž̲ ̲a̲l̲e̲ ̲z̲ř̲e̲j̲m̲ě̲ ̲m̲a̲j̲í̲ ̲j̲a̲s̲n̲o̲ a zařadí se následovně:

• ANO (6) ➡️ ALDE (liberální demokraté)
• STAN + TOP09 a KDU-ČSL (5) ➡️ EPP (lidovci)
• ODS (4) ➡️ ECR (konzervativci a reformisté)
• Piráti (3) ➡️ Greens/EFA (zelení)
• SPD (2) ➡️ EAPN (nacionalisté)
• KSČM (1) ➡️ GUE/NGL (radikální levice)

★ Co se dál už stihlo poměrně vytříbit, je ROZLOŽENÍ SIL VE VZTAHU K UNII. Pojďme se na něj podívat. ☆

Analytici volebního serveru Europe Elects učinili včera večer zajímavé prohlášení – dosavadní dělení poslanců na ‚prounijní‘ a ‚euroskeptické‘ označili za překonané a nedostatečně vypovídající pro současné politické prostředí. Naprostá p̲ř̲e̲v̲a̲h̲a̲ aktuálně zvolených partají totiž n̲e̲n̲í̲ ̲v̲y̲h̲r̲a̲n̲ě̲n̲ě̲ ̲e̲u̲r̲o̲s̲k̲e̲p̲t̲i̲c̲k̲á̲ – např. i francouzští nacionalisté pod vedením Marine Le Pen ve svých novějších programových prohlášeních označují členství v EU za prospěšné a unii chtějí ‚pouze‘ reformovat a nikoliv opouštět. Krajní euroskepticismus v podobě snahy o ukončení členství své země v EU demonstruje pouze malá menšina EP představovaná např. poslanci Brexit Party Nigela Farage – po jejichž plánovaném odchodu tento blok zřejmě ještě citelně oslabí.
Konkrétní ‚mapu rozložení sil‘ najdete v přiložené infografice či u zdroje:
►► bit.ly/EP19_EU-approval ★☆

⚠️ Upozornění: Tato kategorizace příliš n̲e̲vypovídá o p̲o̲l̲i̲t̲i̲c̲k̲é̲m̲ rozložení sil z hlediska tvorby možných koalic. Například Zelení/EFA a socialistická GUE/NGL jsou sice rovnocenně kategorizovaní jako „levicoví reformisté“, ale ve skutečnosti je velmi nepravděpodobné, že by v současném parlamentu tyto dvě frakce vytvořily jednotný hlasovací blok.
––––
M̲i̲m̲o̲c̲h̲o̲d̲e̲m̲: u zdroje si můžete všimnout i aktuální mapy veřejného mínění o členství v EU. Asi vás na ní nepřekvapí, že se jako Češi stále řadíme k největším euroskeptikům – členství v Unii momentálně považuje za pozitivní 66% našich spoluobčanů. Hůř už jsou na tom jen odcházející Britové, mezi kterými poslední průzkumy ‚naměřily‘ 54% příznivců EU. ★☆


zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/371487753486368

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Mgr. David Broul
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

Kristina Němcová
studentka UK

Copywriting a sociální sítě

Barbora Petrovićová
studentka UHK

Copywriting a sociální sítě

Antonín Nenutil
student UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Jakub Janega
student UP