Nechci slevu zadarmo!
David Broul
A máme tu Black Friday s bezkonkurenčními slevami, ušetříte…! Ale ouha, neušetříte vůbec nic. Za zboží zaplatíte stejně i bez slevy. Známý trik zejména internetových obchodníků, který většina z Vás jistě zná: slevy jsou odvozeny od fiktivních nebo z vysokých zaváděcích cen, které už na trhu dávno neplatí. A tomu se rozhodla Evropská unie učinit přítrž.
Od 22. května má platit směrnice, jejíž dopad je ale viditelný už nyní. Ta e-shopům nařizuje, že v případě oznámení jakékoliv slevy musí prodejce uvést také předcházející cenu uplatňovanou obchodníkem. Směrnice reaguje na jednání e-shopů, jež slevy počítají z cen, za které prakticky nikdy neprodávaly a jež podle nich udává výrobce. Takže se Vám může snadno stát, že se Vám prodejce snaží prodat počítač ve slevě odvozené ze tři roky staré zaváděcí ceny.
A co že se rozumí tou předcházející cenou uplatňovanou obchodníkem? Nejnižší cena, kterou e-shop uplatňoval během období ne kratšího než 30 dnů před zavedením slevy. Směrnice je v tomto naprosto explicitní, obchodník nesmí odvodit slevu jen od maloobchodní ceny doporučené výrobcem. A hříšníkům budou hrozit poměrně tučné pokuty.
Jenže známe to – lidská kreativita je neomezená, a tak můžeme i v tomto případě očekávat snahy o praktikování všelijakých obezliček. Směrnice taky nepokryje veškeré triky; pokud bude e-shop například prodávat zboží 31 dní za navýšenou cenu a až potom ho zlevní, směrnici tím obejde.
Naštěstí ale podle technologické společnosti Apify podílející se na analýze cenových veletočů internetových prodejců během akce Black Friday se v poslední době situace poměrně zlepšila, a to zejména u největších tuzemských e-shopů. Zkrátka dohled nad nekalými praktikami pomáhá a nese své plody.
Tak doufejme, že slavnému výroku Šimka a Grossmanna „Nechci slevu zadarmo!“ se v případě akce Black Friday budeme moci brzy zase naplno zasmát.