Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Mnichov pošedesáté

David Cestr

Euforka je zpět a v dnešním článku zavítáme k našemu západnímu sousedovi. Nikoliv však kvůli bavorským klobásám a vyšším platům, ale z důvodu konference, která se koná v jedné z metropolí Německa – v Mnichově. Nebojte, nemáme na mysli konferenci z temných časů Třetí říše, nýbrž Mnichovskou bezpečnostní konferenci. A právě tam se s vámi vydáme na exkurzi. Důvod je jednoduchý: slavná konference se letos koná již pošedesáté! Tak pravá, levá, vyrážíme!

Město Mnichov po dobu své existence zažilo několik historických milníků. Ale dnes je spíše známé pro svou kulturu, památky a během prosincových svátků i každoroční vánoční trhy. Ti z vás, co mají rádi sport, určitě vzpomenou na Allianz arénu, kde se odehrálo již několik nezapomenutelných zápasů. Ale kromě všech těchto příležitostí nabízí město každý rok v únoru ještě jednu nezapomenutelnou podívanou, a to Mnichovskou bezpečnostní konferenci.

 

MSC v kostce

Pro ty z vás, kteří nejsou obeznámeni s tím, k čemu tato konference slouží, uděláme rychlý recap. Munich Security Conference (MSC), česky Mnichovská bezpečnostní konference, je platforma, která se rok co rok koná po tři únorové dny v Mnichově. Jejím účelem je vytvořit nezávislé fórum pro výměnu názorů osob s rozhodovacími pravomocemi v oblasti mezinárodně-bezpečnostní politiky.  Je to vlastně takový neformální prostor, kde se mohou setkat různí lidé a bez formalit projednat aktuální témata či navázat lepší vztahy a kontakty.

Každoročně se jí proto účastní 450 vysoce postavených osobností z více než sedmdesáti zemí světa, aby se zapojili do intenzivní debaty o současných a budoucích bezpečnostních výzvách. Na seznamu účastníků jsou hlavy států, vlád a mezinárodních organizací, ministři, členové parlamentů, vysocí představitelé ozbrojených sil, vědy, občanské společnosti, ale i podnikatelské sféry a medií.

A tento velký kolos se letos bude konat už pošedesáté v řadě.  Ale jak jsme se vůbec dostali už k šedesáté konferenci? Pojďme si udělat krátký vstup do historie.

 

Příběh konference

Mnichovská bezpečnostní konference byla založena v roce 1963 Ewaldem-Heinrichem von Kleist-Schmenzinem. Tento pán má kromě dlouhého jména i poměrně zajímavou druhoválečnou historii, kdy byl vojákem Wehrmachtu i součástí odboje proti Hitlerovi. V odboji se dokonce dobrovolně přihlásil na sebevražednou misi s cílem odstranit Hitlera, která se ale kvůli přerušené vojenské přehlídce neuskutečnila.

Po válce Ewald-Heinrich vstoupil na trh s knihami, a dokonce si založil vlastní nakladatelství, které se několik let po vzniku stalo jedním z předních v západním Německu. V roce 1962 pak von Kleist-Schmenzin zakládá tzv. Wehrkundetagung v Mnichově, předchůdce dnešní Mnichovské bezpečnostní konference.

Během studené války byla konference především místem, kde se němečtí účastníci setkali se svými protějšky od nejdůležitějšího spojence, Spojených států, až po méně významné členské státy NATO. V důsledku toho byla konference často nazývána „transatlantickým rodinným setkáním“. Už při prvním setkání se zde objevila velká jména jako Helmut Schmidt nebo Henry Kissinger.

Skutečný rozkvět MSC zaznamenala s rozpadem SSSR a ukončením studené války, kdy se počet účastníků rozšířil o zástupce střední a východní Evropy a posléze i Ruska, Číny, Brazílie a dalších důležitých aktérů. Mnichovská konference se stala místem pro zásadní oznámení. Například změnu ruského postoje k Západu tam v roce 2007 ve svém slavném projevu (dodnes si MSC hromada lidí spojí právě s tímto projevem) oznámil Vladimir Putin, který obvinil USA z toho, že chtějí být na světě jediným hegemonem.

Avšak hlavním smyslem a cílem konference má být zvyšování bezpečnosti ve světě. Tím třeba přispěla loňská konference, kdy Čína a USA poprvé po dlouhé přestávce spolu opět hovořily.

 

MSC 60

A jaká bude letos? Téměř 450 účastníků z více než sedmdesáti zemí se právě dnes schází v Mnichově na šedesátý ročník této konference. Na fórum dorazí vrcholní představitelé světových mocností, včetně viceprezidentky USA Kamaly Harris, německého kancléře Olafa Scholze, šéfa čínské diplomacie Wang I nebo izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga; ČR zastoupí prezident Petr Pavel. Mezi nepozvané země z logiky věci patří Ruská federace kvůli válce na Ukrajině.

Program letošní konference je rozdělen do pěti hlavních bloků, a to Bezpečnost, Mezinárodní řád, Human security, Udržitelnost a Technologie. Ale do popředí se dostanou hlavně témata typu válka na Ukrajině, boje v Pásmu Gazy a klimatická bezpečnost spojená s energetickou bezpečností/udržitelností.

Závěrem lze jen říct, že MSC je určitě událostí, kterou se vyplatí sledovat. Od 16. do 18. února nás čeká nespočet zajímavých debat, které můžeme sledovat buď přes oficiální stránky konference, nebo prostřednictvím médií.

 

 

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Bc. Antonín Nenutil
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

David Cestr
student UP

Audio produkce

Denis Špringer
student UP

Editorka textů

Helena Hrubá
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Bc. Adéla Gajdošíková
studentka UP