Minulý týden proběhla v rámci EU další velká bitva. Víte jaká? Byla to rozpočtová bitva ! Rozhodnutí…

Minulý týden proběhla v rámci EU další velká bitva. Víte jaká? Byla to rozpočtová bitva 💸! Rozhodnutí o rozpočtu na příštích sedm let se odehrálo minulý čtvrtek a protáhlo se až do pátečního večera.
EU je totiž ve zcela jiné situaci, než v době minulého jednání. Jeden z největších přispěvatelů – Velká Británie 🇬🇧, už do rozpočtu přispívat nebude. A tak tento “nedoplatek”, který činí přibližně 1️⃣2️⃣ miliard euro ročně, budou muset doplatit ostatní státy. Rozpočet samozřejmě nestojí jenom na Velké Británii, v unii jsou další bohaté státy (Nizozemí, Dánsko, Rakousko nebo Německo). Jenže komu by se chtělo platit víc, že? No evidentně nikomu, protože summit skončil bez úspěchu. Evropská komise v pátek odpoledne předložila účastníkům summitu upravený návrh. Nová varianta mírně snižovala celkový objem rozpočtu, zachovávala slevy z plateb pro bohaté země a přidávala peníze na kohezi Ale ani na tuto variantu zástupci 2️⃣7️⃣ zemí nekývli. Začne tak nové kolo konzultací. Kdy se uspořádá další vrcholné jednání, se ještě neví.
ČR by nechtěla stávající strukturu rozpočtu příliš měnit. Ve společném zájmu všech zemí, i těch nejvyspělejších, by mělo být zachování silných investicí do infrastruktury, výzkumu, inovací a lidských zdrojů v méně rozvinutých státech Unie.

Chcete si přečíst víc? Obsáhlý článek minulý týden vydala Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti. Takže jen do toho!
https://www.euroskop.cz/…/ceka-nas-bitva-o-evropsky-rozpoc…/

zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/534644100504065

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátorka projektu

Anna Hovorková,
studentka UP

Garant projektu

Mgr. Petr Bilík, Ph.D.,
prorektor pro vnější vztahy UP

Garant projektu

Mgr. Michaela Šuhajová
vnější vztahy UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Vytřísalová
studentka UP

Garant - copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP