Mezinárodní den ošetřovatelek a zdravotních sestřiček
Anna Fliegerová
Počátky tradice oslavy ošetřovatelek či zdravotních sestřiček, jejich práce a vůbec celého pojmu ošetřovatelka či sestřička můžeme datovat do roku 1860. Toho roku “dáma s lucernou”, Britka Florence Nightingale, která působila jako ošetřovatelka a zcela dobrovolně a nezištně pečovala o zraněné britské vojáky, založila první zdravotnickou školu pro ženy. To bylo, dámy a pánové, 40 let před zavedením volebního práva žen ve Velké Británii! Studium pro ženy v té době bylo ještě velké tabu. Florence byla ale neústupnou inovátorkou a vytvořila model péče o pacienty a jeho základní principy. Ty mimochodem platí dodnes.
A proč “dáma s lucernou”? Tuto přezdívku jí dali sami vojáci, o které se starala. Každý večer totiž obcházela zdravotnické stany, kontrolovala zraněné vojáky a na cestu si svítila právě lucernou. Florence a dalších 38 zdravotních sester se v lazaretech staraly o zraněné z Krymské války. Ale neměly to jednoduché. Tehdejším zdravotníkům se nezamlouvala představa žen jako ošetřovatelek. Po nějaké době, kdy si zdravotníci všimli, že dodržování hygienických opatření, pravidelné větrání, lehčí a zdravější strava, a především čisté povlečení, o které se starala právě Florence a její sestřičky, opravdu pomáhají při uzdravování zraněných, nechali konečně Florence v klidu pracovat.
Florence se narodila 12. května. A tak na počest jejího odkazu a všech, kteří v jejím snažení pokračují, se právě 12. květen stal mezinárodním dnem, kdy celý svět oslavuje hrdinky a hrdiny, kteří dennodenně nasazují své životy a pracují do vyčerpání, aby pomáhali nám ostatním.
A kde bychom bez nich v dnešní době byli?
Jménem celého týmu Euforky děkujeme všem statečným bojovnicím a bojovníkům, kteří za minulý rok zvládli nemyslitelné. Myslíme na Vás a dnešní příspěvek píšeme z obzvlášť velkou úctou. Náš respekt k Vám je bezmezný. Ze srdce děkujeme!
zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/805458316755974
Grafika: Jakub Janega