Kniha padlých
David Broul
V důsledku předvolební kanonády v našich médiích letos zcela zapadlo výročí tragické události, která se odehrála před 80 lety na Ukrajině. Někteří z Vás už pravděpodobně zaslechli o roklině Babyn Jar, čtenář znalý dějin holocaustu už tuší. Na konci září 1941 spáchali příslušníci nacistického Sondernkomanda v Babím Jaru jedno z největší zvěrstev: během dvou dní tu povraždili na 34 000 židovských obyvatel Kyjeva. Událost vstoupila do dějin i pod označením „holocaust kulkami“.
K uctění památky zavražděných nedávno vznikl v Babím Jaru architektonický skvost. Kancelář Manuel Herz Architects navrhla dřevěnou synagogu, která se – světě, div se – otevírá jako kniha! Projekt vychází z principu tzv. pop-up knih, které při otevření vyjeví prostorové objekty jinak skryté v uzavřené bichli. Takže pokud v Babím Jaru otevřete dřevěný zploštělý kvádr, vyjeví se Vám nový prostor tradiční synagogy s oltářem, kazatelnou a verši z Tóry.
Zdroj videa: Youtube – Manuel Herz Architekten
A je třeba rozevřít ručně, objekt nepohání žádný motor. Architekti tak projekt navrhli na přání kongregace, aby se i proces otevření stal kolektivním rituálem, manuálním a fyzickým úkolem. Synagoga je navíc postavena z lokálních dřevin, jež jsou i více než sto let staré. Materiál tak propojuje období před masakrem se současností a vytváří ze synagogy symbolický most překlenující léta odmítání, popírání a nenávisti. K připomínce vraždění pak slouží celá plocha stropu, která znázorňuje astronomickou konstelaci, jíž bylo možné spatřit nad Kyjevem v den začátku masakru 29. září 1941.
Synagoga svou podobou připomíná sakrální stavby ze 17. a 18. století, které byly společně se svými pravidelnými návštěvníky od těch dob soustavně likvidovány. Autoři chtějí svým projektem trvale upozornit na časy, kdy zcela soukromé vyznání víry doprovázelo nejistotu a strach o život. Snad si spolu s autory nepřejeme tak moc, když chceme, aby se tyto časy už nikdy nevrátily.
Grafika: Jakub Janega