Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Evropské útrapy amerických gigantů

Anna Fliegerová

Na konci října jsme Vám přinesli článek s názvem Facebook bez Facebooku. V článku jsme pro Vás shrnuli poslední události týkající se giganta na poli sociálních sítí. Proč se Facebook už nebude jmenovat Facebook (zde znovu upozorňujeme, že se jednalo pouze o název firmy, a ne oné legendární sociální sítě), proč se pomalu ale jistě firma přesouvá na evropský kontinent a čím nás velký Mark hodlá v budoucnosti překvapit.

A tak víme, že z firmy Facebook je nyní společnost Meta, že Zuckerberg plánuje kvůli práci na nové platformě metaverzum vytvořit 10 000 pracovních míst v EU a že pravděpodobně reaguje na nově existující smlouvu mezi jeho velkým rivalem, Billem Gatesem, a čerstvě s EU rozvedenou Velkou Británií či už několikátou enormní pokutu od federálních úřadů USA.

A když jsme si připomněli nejdůležitější fakta, můžeme se pustit do poslední významné zprávy a vlastně si tak zodpovědět otázky: „Proč se američtí IT giganti stěhují ze své ,rodné‘ krajiny k nám do Evropy a proč jim to moc nejde?“  

 

Neuvěřitelný příběh Benjamina Googla

Dnes se podíváme, a to řádně z blízka, na Google. V roce 2006 se jednalo o nejcennější značku na světě. Rozhodně nejpoužívanější prohlížeč vůbec, který je například u nás tak populární, že sloveso googlit už je běžnou součástí každodenního slovníku.

Zrození Googlu se datuje ke 4. září 1998, místem jeho rodiště je Menlo Park v San Francisku. Od roku 2015 je vlastníkem Googlu konglomerát Alphabet, nicméně jeho zakladateli jsou Larry Page a Sergej Brin. V době založení společnosti, a především v počátcích existence prohlížeče, byli ještě studenty. Oba se k dnešnímu dni mohou pochlubit až neuvěřitelnými čísly. Čistý zisk Googlu je 15,2 miliardy dolarů, což je v přepočtu cca 327 miliard korun (tím by se dal vyrovnat skoro celý schodek českého státního rozpočtu). Samotné tržby společnosti jsou pak 56,9 miliard dolarů, tedy 1 225 miliard korun. 

 

Pokuta sem, pokuta tam….

A proč se dnes zajímáme o Google, který pod sebou soustřeďuje další celosvětově známou ikonu YouTube? No, protože narozdíl od Zuckerbergovy Mety a Gatesova Microsoftu, kteří se teď podle všeho přesouvají do Evropy, Google už na evropské půdě nějaký ten pátek je a Evropská unie ho pravidelně pokutuje kvůli monopolním choutkám.

Vytvářením monopolu na evropském trhu Google porušuje evropské zákony. Od roku 2010 byla Evropská komise nucena zahájit tři samostatná antimonopolní vyšetřování soustředící se právě na praktiky Googlu a jeho zasahování do práce konkurence. Asi největší kauzou byl nákup značek Android a Fitbit. Tato obvinění mají společnosti vynést pokuty ve výši 8 miliard euro, což je v přepočtu přibližně 202 miliard korun.

Google ale také pokutuje Jižní Korea (za zneužití dominantního postavení na trhu), Rusko (kvůli zveřejňování v zemi zakázaného obsahu), Francie (za nedodržování smluv s médii), Itálie (kvůli již zmiňovanému Androidu) a nesmíme zapomenout na Spojené státy a pokutu týkající se digitální reklamy a jejího zneužití. Prezident Biden navíc podepsal zákon, který zakazuje návrat firmy Huawei ke Googlu. Co to tedy přesně znamená pro Google?

 

Já u pramene jsem a žízní hynu

V podstatě to, že už se nemá kam vrtnout. Přesto je Google nadále asi nejdůležitějším hráčem na poli digitálního světa. A spolu s Metou, Microsoftem a Teslou se bude dělit o evropský prostor. Ano, i Elon Musk se rozhodl vydat k nám do Evropy. Připravuje zahájení výroby v berlínské továrně na automobily. Jenže prozatím se (ani) Tesle nedaří.

Německo se obává hněvu obyvatel kvůli možným nesrovnalostem při jednání o vlivu továrny na okolí a společnost. Původně měl být provoz továrny zahájen teď v listopadu, ale termín není reálné splnit. Právě v těchto dnech totiž probíhá další kolo jednání, které bylo zahájeno 2. listopadu a ukončeno má být o 20 dní později. Jestli další kolo připomínek a protestů ekologických aktivistů Musk ustojí a provoz bude zahájen, je velkým otazníkem.

Shrňme si fakta. Meta (Facebook) utíká z Ameriky do Evropy kvůli diskriminaci pracovníků. Microsoft investuje do obnovitelných zdrojů v Británii. Google už nemá kam utíkat a Tesle se útěk nějak nedaří. Je jisté, že Metě je USA už malé a Microsoftu rovněž, ale ten si momentálně kryje záda zaměřením na pro budoucnost velmi důležité odvětví. Google, který v současnosti ovládá téměř 90 % trhu, bude muset velmi rychle přijít s řešením svého problému, kdy je pro něj náš kontinentální rybníček už moc malý a žádný větší se nenabízí. A pokud se Tesla bude chtít přidat ke svým kumpánům v Evropě, bude muset být ještě o trochu zelenější.

 

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Mgr. David Broul
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

Kristina Němcová
studentka UK

Copywriting a sociální sítě

Barbora Petrovićová
studentka UHK

Copywriting a sociální sítě

Antonín Nenutil
student UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Jakub Janega
student UP