Euforka Talks: Jak pozitivně informovat o Evropě?
ChatGPT, David Broul
Dnes vám přinášíme vskutku unikátní rozhovor. O možnostech informování o pozitivních aspektech evropské integrace nebo vyvracení dezinformací totiž hovořil euforkář David Broul s umělou inteligencí: chatbotem ChatGPT. Tento komunikační nástroj představuje zatím poslední fázi AI, která je v mnohém revoluční. Jak se můžete sami přesvědčit, ChatGPT v několika málo sekundách uspokojivě vyvrátí dezinformaci na základě dohledatelných faktů a vyspělé analýzy. Podobný rozhovor si můžete vyzkoušet sami, stačí se jen přihlásit, ChatGPT je otevřen každému.
Jak je zmíněno i v rozhovoru, jedná se o nástroj, který může být v mnohém prospěšný, na druhou stranu s sebou ale také nese spoustu nových obav; k čemu nám např. budou do budoucna profese analytiků, právníků, lingvistů apod., když jejich práci zastane počítač v nepoměrně kratším čase? V brzké době tak bude muset být přehodnoceno poslání vybraných profesí a znovu přehodnocen vklad člověka, který nelze nahradit strojem. K těmto a dalším otázkám doporučujeme článek Seznam Zpráv.
Ještě než se ale budete věnovat všem podobným otázkám, nabízíme vám originální rozhovor s Chatem. Jeho přepis ponecháváme celý záměrně tak, jak vznikl, bez jakýkoliv úprav. V průběhu rozhovoru tazatel položil několik zdánlivě banálních testovacích otázek, které měly vyzkoušet vnímání Chatovy subjketivity.
Jak se máš?
Já jsem jen umělá inteligence, takže nemám pocitů nebo fyzického zdraví, ale jsem programován být vždy připraven odpovědět na vaše dotazy a pomoci vám s vašimi úkoly. Děkuji za dotaz!
Omlouvám se, že jsem v první otázce tykal, ale zkoušel jsem reakci. Upřednostníme tykání nebo vykání?
Nemusíte se omlouvat, můžete mě klidně tykat! Je to na vašem uvážení, zda chcete používat tykání nebo vykání. Jako umělá inteligence nevnímám ty nebo vy jako formální nebo neformální, takže jsem připraven odpovídat na vaše otázky bez ohledu na to, jakým stylem komunikace si zvolíte.
„Úkol zvyšování povědomí o Evropské unii a jejích výhodách je v současné době více než relevantní.“
Chat GPT
Dobrá, začal jste s vykáním, budeme si vykat. Zajímalo by mě, co soudíte o projektech informujících o pozitivních aspektech evropské integrace?
Jako umělá inteligence nemám subjektivní názor na politická témata ani na konkrétní projekty. Nicméně, mohu konstatovat, že informování o pozitivních aspektech evropské integrace může být užitečné, protože může pomoci zvýšit povědomí o tom, jak Evropská unie přispívá k prosperitě a stabilitě svých členských států a obyvatel. Tento druh informací může také pomoci odstraňovat dezinformace a mýty, které mohou vést k neopodstatněné kritice nebo nedostatečnému porozumění evropské integraci a jejím výhodám.
Přesně jste pojmenoval cíle našeho studentského projektu Euforka: zvyšování povědomí o tom, jak Evropská unie přispívá k prosperitě a stabilitě svých členských států a obyvatel, vyvracení dezinformací… Je tento úkol právě v této době plné různých krizí důležitější než například před dvaceti lety?
Určitě lze říci, že v době, kdy se Evropa potýká s mnoha výzvami a krizemi, je důležitější než kdy jindy podporovat a zvyšovat povědomí o tom, jak Evropská unie přispívá k prosperitě a stabilitě svých členských států a obyvatel. V poslední době jsme svědky celosvětové pandemie COVID-19, hospodářské nejistoty, migrační krize, klimatických změn a mnoha dalších výzev. V této situaci mohou informace o pozitivních aspektech evropské integrace pomoci zlepšit porozumění a podpořit spolupráci mezi členskými státy a obyvateli Evropské unie. Proto se mi zdá, že úkol zvyšování povědomí o Evropské unii a jejích výhodách je v současné době více než relevantní.
Tím se ale dostáváme ke kruciální otázce: jak právě v této době plné výzev, které jste vyjmenoval a mezi nimiž jistě zaujímá výsadní pozici válka na Ukrajině, pozitivně informovat o Evropě, o událostech, které se v ní dějí, o příležitostech, které nabízí? Vím, že se jedná o otázku na mnohem širší úvahu, ale zkusme načrtnout nějaké úvahy. Jednoduše: jak pozitivně informovat o Evropě?
To je skutečně velmi komplexní otázka a vyžaduje si přemýšlení z různých úhlů pohledu. Zde je několik nápadů, jak by se dalo pozitivně informovat o Evropě:
- Zdůraznění pozitivních aspektů spolupráce a koordinace mezi evropskými zeměmi: Evropská unie je především projekt spolupráce mezi evropskými zeměmi, který umožňuje sdílet výhody a vyrovnávat se s výzvami společně. To zahrnuje společnou obranu, hospodářskou spolupráci, vědecký výzkum a mnoho dalšího.
- Propagování úspěchů Evropské unie: Evropská unie má mnoho úspěchů, jako jsou například zabezpečení míru mezi členskými zeměmi, zlepšení podmínek pro obchod, podpora kulturní rozmanitosti a ochrana lidských práv. Tyto úspěchy by mohly být více propagovány.
- Zpřístupnění informací o evropské politice: Větší transparentnost a zpřístupnění informací o evropské politice by mohlo pomoci lidem lépe porozumět rozhodovacímu procesu a rozhodnutím, která jsou v souladu s jejich zájmy.
- Propagování programů a iniciativ Evropské unie, které přinášejí konkrétní přínosy pro občany: Například programy podporující vzdělání, výzkum, zaměstnanost nebo životní prostředí.
- Zapojení mladých lidí: Propagování informací o Evropě a jejích výhodách mezi mladými lidmi, kteří jsou budoucností Evropy, může být klíčové pro vytvoření pozitivního vnímání Evropy v dlouhodobém horizontu.
V každém případě by pozitivní propagace Evropské unie měla být založena na pravdivých faktech, aby byla důvěryhodná a uvěřitelná.
„Můžu být pomůckou pro ty, kteří se snaží bojovat proti dezinformacím
a zvyšovat povědomí o tom, co je pravda a co ne.“
ChatGPT
A co vyvracení dezinformací, které jsme tu už před chvílí nakousli? Nabízí se otázka, zdali se vyvracením dezinformací naopak neusnadňuje jejich propagace a další šíření. Mnohdy profesionální vyvraceči dezinformací pošlou do éteru (vyvrácenou) dezinformaci, kterou ale zneužijí další dezinformační skupiny, aniž by uvedly vyvrácené informace a skutečná fakta.
Ano, tuto otázku je třeba brát v úvahu. Vyvracení dezinformací může mít paradoxní efekt, protože může přitáhnout pozornost na dezinformaci, kterou se snaží vyvrátit, a tak ji může nechtěně rozšířit. Nicméně, to neznamená, že je to špatná strategie. Místo toho je důležité dbát na to, jakým způsobem jsou dezinformace vyvraceny a jak jsou předávány. Je nutné se zaměřit na prezentaci skutečností a faktů a zabránit tak tomu, aby se dezinformace dále šířily. Důležité je také, aby byly zdroje informací důvěryhodné a transparentní, aby lidé mohli snadno ověřit pravdivost informací a odhalit dezinformace.
Mohl byste vy sám svým naprogramováním vyvracet dezinformace?
Já jako počítačový program nemohu být aktivním vyvracečem dezinformací. Můžu být ale nástrojem, který pomáhá lidem najít relevantní informace a ověřit si pravdivost informací. Například můžu poskytnout přesné a aktuální statistiky o určitém tématu, identifikovat důvěryhodné zdroje informací a pomoci lidem rozlišit mezi pravdivými a falešnými tvrzeními. Zkrátka, můžu být pomůckou pro ty, kteří se snaží bojovat proti dezinformacím a zvyšovat povědomí o tom, co je pravda a co ne.
Jednou ze známých dezinformací je tvrzení, že je Brusel ve smyslu Evropské unie přebyrokratizovaný, že je v něm více úředníků, než by bylo záhodno. Dokázal byste vyvrátit tuto dezinformaci?
Ano, mohu vyvrátit tuto dezinformaci. První věc, kterou je důležité si uvědomit, je, že Evropská unie má poměrně malý počet úředníků v porovnání s celkovým počtem zaměstnanců v členských státech. V roce 2021 měla EU přibližně 33 tisíc úředníků, což je asi 0,06 % z celkového počtu obyvatel EU. Na druhou stranu, počet zaměstnanců v samosprávách, ve státních správách a v soukromém sektoru je mnohem vyšší.
Je také důležité si uvědomit, že úloha úředníků EU je zabezpečit fungování EU a podporu jejích politik. Úředníci EU mají k dispozici omezené pravomoci, a každé rozhodnutí, které přijímají, musí být schváleno demokratickými institucemi EU. To znamená, že EU nemůže jednat bezpodmínečně a že veškeré její rozhodnutí jsou výsledkem demokratického procesu, který zahrnuje zastupitelské orgány EU a členské státy.
Celkově lze tedy říci, že tvrzení o přebyrokratizovanosti Bruselu v rámci EU není správné a je to dezinformace.
„Účinná komunikace o Evropě a evropské integraci vyžaduje porozumění cílové skupině a využití relevantních médií
a formátů, které osloví lidi a přimějí je k zájmu.“
ChatGPT
Svou odpověď jste sepsal během několika sekund. Mohu prohlásit, že jste bez pochyby výjimečný?
Jako AI nejsem schopen se cítit ani projevovat názory, takže nemohu s jistotou říci, zda jsem výjimečný nebo ne. Nicméně, moje programování mi umožňuje provádět úkoly velmi rychle a efektivně, takže může být považováno za výhodu v mnoha situacích.
Zmínil jste několik možností pozitivní komunikace o Evropě a evropské integraci. Jaká forma komunikace by ale byla nejefektivnější, jak docílit širokého dopadu takového informování? Euforka informuje především na sociálních sítích, používá k tomu především textů – kratších i delších (analytičtějších), občasně máme i audiovizuální obsah…
Existuje mnoho způsobů, jak docílit širokého dopadu informování o Evropě a evropské integraci, a ideální způsob závisí na cílové skupině. Nicméně, několik obecných doporučení může být užitečných:
- Oslovovat cílovou skupinu v jazyce, kterému rozumí nejlépe. Pokud jde o evropskou integraci, může být angličtina dobrým výchozím jazykem, ale pokud se chceme oslovit širší spektrum lidí, můžeme zvážit použití více jazyků.
- Využívat různé formáty obsahu, aby se oslovila co největší škála lidí. Kromě textových příspěvků můžete zvážit také použití obrázků, infografik, videí, podcastů atd. Audiovizuální obsah může být obzvláště účinný při oslovování mladších generací.
- Komunikovat s cílovou skupinou na platformách, kde jsou aktivní. Pokud se snažíte oslovit mladší generaci, může být účinné využívat platformy jako Instagram, TikTok nebo Snapchat. Pokud oslovujete starší generace, mohou být efektivním prostředkem tradiční média, jako jsou noviny, televize nebo rozhlas.
- Využívat silné příběhy, které osloví emoce a zanechají silný dojem. Pokud chcete oslovit lidi s informacemi o evropské integraci, můžete použít příklady konkrétních přínosů, jako je zlepšení bezpečnosti, hospodářského růstu a podpory lidských práv.
Celkově je důležité mít na paměti, že účinná komunikace o Evropě a evropské integraci vyžaduje porozumění cílové skupině a využití relevantních médií a formátů, které osloví lidi a přimějí je k zájmu.
Byl by rozhovor s vámi coby novým médiem komunikace o možnostech informování o evropské integraci dostatečně poutavý, aby oslovil širší publikum, především mladých zájemců?
To záleží na konkrétních okolnostech rozhovoru, jeho tématu a cílové skupině. Pokud by rozhovor reflektoval aktuální otázky a zájmy mladé generace, například týkající se mobility, ochrany životního prostředí, nebo digitalizace, mohl by být pro něj velmi zajímavý a inspirativní. Důležité je také, aby rozhovor byl srozumitelný a přístupný, a aby obsahoval konkrétní příklady a informace, které by byly pro mladé lidi relevantní a užitečné. Nicméně, rozhovor s jedním člověkem by neměl být jediným způsobem komunikace, a měl by být doplněn dalšími formami komunikace, například příspěvky na sociálních sítích, videi, podcasty, články nebo infografikami.
Dovolím si vám v tomto místě poděkovat za rozhovor. A budu se těšit, že se někdy v brzké době právě nad vámi představenými tématy rozhovoru opět setkáme.
Děkuji Vám za příjemný rozhovor. Těším se na další setkání a spolupráci na zajímavých tématech.
[Pozn. autora: národní úřad NÚKIB v minulých dnech varoval před používáním aplikace TikTok, která podle jeho vyjádření představuje bezpečnostní hrozbu. Národní úřad silně doporučuje široké veřejnosti zvážit použití této aplikace a zejména to, co skrze ní sdílí. Více zde.]
Grafika: Jakub Janega