Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Euforka Diplotalks: Zatím jsem neměl možnost zpozorovat pracovní rutinu

Jan Hájek, Antonín Nenutil

Pojďme sled tradičních příspěvků tohoto semestru zakončit pohodovým letním rozhovorem se zástupcem tiskové mluvčí na Stálém zastoupení České republiky při Evropské unii Janem Hájkem. S panem Hájkem jsme rozmlouvali přes e-mail na vzdálenost Olomouc–Brusel, kde momentálně pobývá a jemuž jsme se rovněž lehce pověnovali. Následující řádky prosím berte nejen jako interview s českým diplomatem, ale také (a možná i především) coby pozvánku na studijní či praktickou stáž do Bruselu a Belgie jako takové.

 

Pane Hájku, přiblížil byste prosím na úvod čtenáři svou práci na Stálém zastoupení ČR při Evropské unii? Čemu se věnujete?

Na Stálém zastoupení České republiky při Evropské unii máme dvoučlenný mediální tým, ve kterém se věnuji dvěma oblastem. Tou první je mediální komunikace, která v rámci mé role zástupce tiskové mluvčí zahrnuje styk s novináři a ministerskými delegacemi z ústředí, které do Bruselu pravidelně přijíždí vyjednávat unijní legislativu. Druhá oblast se týká tzv. veřejné diplomacie. De facto se jedná o pořádání nejrůznějších akcí a aktivit, v rámci nichž se snažíme propagovat práci Stálého zastoupení a české diplomacie na půdě Evropské unie. Poměrně často pak přijímáme i nejrůznější skupiny studentů, učitelů či dalších hostů, kdy jim společně s kolegy představujeme fungování Stálého zastoupení a proč je jeho role v celém procesu koordinace evropských politik pro Česko klíčová.

 

Jak vypadá Váš běžný pracovní den? 

V Bruselu působím teprve od začátku března a musím se přiznat, že jsem zatím nezpozoroval něco, čemu bych mohl říkat pracovní rutina. Naše práce je hodně variabilní.

Co se ale zobecnit dá, jsou rána. Do e-mailu nám denně chodí značné množství mediálních monitoringů, ze kterých je možné vyčíst, co bude novináře daný den zajímat. Je proto dobré si je vždy projít, aby byl člověk v obraze, a případně sdílet s kolegy. Následně záleží, jestli daný den v Bruselu máme ministerskou delegaci na jednu z formací Rady. Pokud ne, věnujeme se většinou přípravě mediálních plánů na sociální sítě či komunikaci s novináři. Pravidelně jsme též v kontaktu s komunikačními odbory na českých ministerstvech.

Pokud ano, děláme především mediální servis našim ministrům a jejich delegacím. Pod tím si lze představit např. organizaci setkání s médii, tzv. doorstepy, kde ministři informují o obsahu nadcházejících jednání, obsluhu sociálních sítí, tvorbu a zveřejňování tiskových zpráv, ale také přípravu podkladů pro ministry na briefing s novináři po jednání.

Naši práci přibližuje ve videu tisková mluvčí Stálého zastoupení Alice Krutilová.

 

„Stáž na Stálém zastoupení byla nakonec tak zásadní zkušeností, že jsem se již tehdy rozhodl, že se chci do Bruselu jednou vrátit profesně.“

 

Jaká byla Vaše profesní cesta, respektive jak jste se na svůj post dostal? 

Pod pokličku Stálého zastoupení jsem poprvé nahlédnul v roce 2018 v rámci půlroční studijní stáže v týmu tehdejšího pana velvyslance Jaroslava Zajíčka a současné paní velvyslankyně Lucie Šestákové. Spolupráce s nimi pro mě byla nakonec tak zásadní zkušeností, že jsem se již tehdy rozhodl, že se chci do Bruselu jednou vrátit profesně.

Po návratu ze stáže jsem proto dokončil bakaláře (Mezinárodní studia a diplomacie na FMV VŠE) a následně při magisterském studiu (Politologie na MUP) nastoupil na Úřad vlády, kde jsme měli s kolegy na starost přípravu českého předsednictví v Radě Evropské unie v druhé polovině roku 2022. Po předsednictví jsem v únoru 2023 nastoupil do Odboru komunikace Ministerstva zahraničních věcí, odkud jsem následně v březnu tohoto roku vyslán na Stálé zastoupení.

 

Jaké dovednosti a znalosti musí mít člověk pracující na tiskovém oddělení, věnující se veřejné diplomacii? Bez čeho se skutečně neobejdete? 

Pokud tuhle otázku vztáhnu vysloveně na práci tiskových mluvčích na Stálém zastoupení, myslím si, že je důležitá jakási systematičnost. Stálé zastoupení pokrývá širokou škálu různorodých agend a není v lidských silách nosit všechny informace detailně v hlavě. Člověk si tak musí informace dobře třídit a v případě, že je potřebuje, vědět kam sáhnout a také na koho se obrátit.

A bez čeho se neobejdu? Jednoznačně bez svých kolegů, expertů na dané oblasti unijní legislativy. Mohu se na ně totiž obrátit vždy, když něčemu úplně nerozumím nebo když si nějakou informaci v mailu založím tak „dobře“, že ji pak nemohu najít ☺.

 

K čemu zajímavému se může zástupce tiskové mluvčí, který je de facto tiskovým mluvčím č. 2, dostat? A k čemu nejzajímavějšímu jste se zatím dostal?

Těch věcí je spousta, těžko zmínit jednu či dvě. Osobně je pro mě ale nejzajímavější vidět, jak diplomaté na Stálém zastoupení denně odvádí obrovský kus práce, aby prosadili na půdě Evropské unie české zájmy. Je fajn vidět, že v Evropské unii už dávno nehrajeme druhé housle, ale že jsme jejím důležitým členem, který je schopen unijní dění ovlivňovat. Jsem moc rád, že Česko má již 20 let možnost tvořit Evropu.

 

Brusel – můj domov, přestupní stanice, nebo něco mezi tím? Jak jste se sžil s Bruselem?

Brusel možná není na první pohled to nejlepší město pro život, ale na ten druhý se tomu rozhodně minimálně blíží! V Bruselu je skvělá tradice víkendových trhů, spousta příjemných kaváren a barů, ale také hodně zeleně. Samotná kompaktnost Belgie a výborná železniční síť pak nabízí spoustu možností, kam si na víkend zajet na výlet. Myslím si proto, že Brusel a Belgii budu schopen následující 4 roky za svůj domov považovat!

 

„Je fajn vidět, že v Evropské unii už dávno nehrajeme druhé housle, ale že jsme jejím důležitým členem, který je schopen unijní dění ovlivňovat.“

 

Byl Brusel Vaší vysněnou destinací?

Byl. Do Bruselu jsem se chtěl opravdu vrátit od konce studijní stáže a jsem moc rád, že se to letos povedlo. Evropská bublina má své kouzlo a naplňuje mě do ní v rámci české diplomacie aktivně přispívat.

 

Co byste doporučil navštívit či udělat prvoturistovi v Belgii?

V Bruselu občas slyším spor, jestli si dáte lepší hranolky na náměstí Flagey, nebo na náměstí Jourdan, které je kousíček od evropských institucí. Doporučil bych tak každému udělat si názor na tuhle neřešitelnou otázku sám a vyzkoušet oba proslavené stánky. Pokud bude mít prvoturista čas i vyjet za Brusel, jednoznačně doporučuji návštěvu klášterního komplexu Maredsous, kam se můžete dostat drezínou a za odměnu si dát nahoře belgické pivo od klášterních mnichů.

A abych nezapomněl. Každému prvoturistovi kladu na srdce, aby měl při cestování po Belgii vždy po ruce deštník nebo pláštěnku!

 

Co byste doporučil udělat studentovi-zájemci o práci na Stálém zastoupení ČR při EU?

Stálé zastoupení je největší česká diplomatická mise a jako ostatní diplomatické mise funguje na principu rotace pracovníků z ústředí. Pokud by chtěl tedy někdo profesně mířit vyloženě na Stálé zastoupení, je nutné nastoupit do služeb Ministerstva zahraničních věcí nebo evropské sekce Úřadu vlády či jednotlivých ministerstev. V případě, že by si chtěl student nejdříve vyzkoušet, jak to u nás chodí a nasát atmosféru fungování EU, nabízíme rovněž možnost stáží, které lze absolvovat v rámci programu Erasmus.

Rád bych ale závěrem uvedl, že práce pro Evropskou unii neklade rovnítko pouze práci na Stálém zastoupení. Evropské instituce nabízí velmi širokou škálu pracovních možností pro studenty i absolventy nejrůznějšího zaměření. A i od toho je tady Stálé zastoupení, které se podpoře Čechů v unijních institucích intenzivně věnuje. Pokud by tak měl kdokoliv zájem získat více informací o pracovních možnostech v EU, může se klidně obrátit na mě či mé kolegy, rádi pomůžeme. Kontakty jsou ostatně veřejné na našich webových stránkách https://mzv.gov.cz/eu.

 

 

 

Foto: Jan Lipavský   (ale fakt :-D)

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Bc. Antonín Nenutil
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

David Cestr
student UP

Audio produkce

Denis Špringer
student UP

Editorka textů

Helena Hrubá
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Bc. Adéla Gajdošíková
studentka UP