Do konce roku ani koruna! Víte, že od tohoto týdne až do konce roku všechny holky v EU pracují za…

Do konce roku ani koruna! 💰
Víte, že od tohoto týdne až do konce roku všechny holky 🤷‍♀️ v EU pracují zadáčo? Nojo, je to tak! Ženy totiž v průměru berou za stejnou práci o 16% méně než muži a od 4.listopadu, tak vlastně pracují zadarmo.
První místopředseda Komise Timmermans, komisařka Thyssenová a Jourová se k tomuto faktu vyjádřili:
„Je tomu šedesát let, co byla zásada stejné odměny zakotvena v evropských Smlouvách, ale ženy po celé Evropě stále ještě nemohou konstatovat, že by zákony o rovnosti platů odpovídaly jejich každodenní životní realitě. Evropské ženy stále ve srovnání s mužskými kolegy pracují dva měsíce zdarma a pokrok je příliš pomalý.”
Důvody, proč jsou ženy ohodnoceny méně než muži jsou různé – diskriminace, ale také častěji pracují na částečný úvazek nebo se prostě musí starat o děti.
EU spustila několik iniciativ, které se rovnosti platového ohodnocení věnují. Komise v roce 2014 přijala doporučení konkrétních opatření – mezi nimi například mzdová transparentnost nebo audit odměňování. V roce 2017 se ale ukázalo, že plnění tohoto doporučení není dostatečně realizováno a není účinné. Komise tedy spustila akční plán pro odstranění rozdílů v platech.
Mimo jiné existují evropské projekty, které se snaží stereotypy vyvracet, zaměřují se na profesní poradenství nebo na způsoby řešení rozdílů v zaměstnanosti, v mzdách ale i otázkách důchodu. Na ty EU poskytla už víc než 14 milionů eur.
Jak se EU daří s platovou nerovností bojovat se uvidí v budoucnu. Veškerá opatření se teprve vyhodnocují. Od minulého roku se výsledky posunuly o pouhé dvě setiny procenta (rok 2018 – 16,2%). V České republice jsou platové rozdíly ještě větší, a to 21,1%, což je druhé nejhorší umístění v celé EU.
Co vy? Máte na toto téma vyhrazený názor? A jak je to ve vaší práci?

Pokud si chcete o tématu přečíst víc, můžete kliknout zde: https://ec.europa.eu/…/presscor…/detail/cs/statement_19_6192 nebo se podívat na nejnovější průzkum z roku 2017 zde: https://ec.europa.eu/…/se…/gender%20pay%20gap/surveyKy/2154/

zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/460532141248595

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátorka projektu

Anna Hovorková,
studentka UP

Garant projektu

Mgr. Petr Bilík, Ph.D.,
prorektor pro vnější vztahy UP

Garant projektu

Mgr. Michaela Šuhajová
vnější vztahy UP

Copywriting a sociální sítě

Anna Vytřísalová
studentka UP

Garant - copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP