Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Dáš si TikTok?

Anna Fliegerová, David Broul

Pokud jste nezaznamenali vznik tiktokového účtu úřadu české vlády čili jste neviděli žádné z jeho videí, kterými vás provedou dva čeští influenzeři, o dost jste přišli! Ne, teď vážně. Úřad vlády ČR se rozhodl připojit k jedné z celosvětově nejoblíbenějších aplikací, které holdují především mladší generace. Její existenci doprovází jak nevídaná popularita, tak i značná kritika: nutno podotknout, že mnoho zemí z TikToku není zrovna dvakrát nadšeno. Jak se k němu momentálně staví jinde ve světě?

 

A co to vlastně TikTok je?

Mobilní aplikace TikTok je sociální síť, na které si každý po přihlášení může buď procházet krátká patnácti až šedesátivteřinová videa od ostatních tzv. “tiktokerů”, anebo je sám vytvářet. Nabídka aplikace je téměř neomezená. Od tanečních videí, po ty vtipné, až k těm s politickým nebo informačním obsahem. Můžete si přirozeně vybrat, co a koho budete sledovat. Dosah aplikace je natolik široký a použití tak snadné, že pro velké množství lidí představuje lehce dosažitelný zdroj zábavy… a hlavní zdroj finančních příjmů.

Aplikace pochází z Číny, ale rychle se rozšířila po celém světě. Právě její původ, a zejména vědomí neodmyslitelného vlivu čínské vlády ve všem, co se v P.R.C. šustne, je ale pro mnohé trnem v oku. A to ani nemluvíme o závislosti uživatelů, kterou na sobě TikTok bezděky vytváří. Abychom ale nebyli jen za bubáky, musíme podotknout, že aplikace má velmi přísnou politiku co se týče násilí, nahoty či násilného jazyka. Takže se jedná o celkem “family-friendly” prostor. Nevhodná videa jsou okamžitě a nekompromisně odstraněna společně s profily, které je nasdílely. I když není pochyb, že některým výlupkům se daří systém obcházet.

 

A proč se naše vláda rozhodla právě pro TikTok?

Úřad české vlády se nově pyšní účtem s názvem Strakovka na mobilní aplikaci TikTok. Vláda na tuto propagační činnost uvolnila 500 000 českých korun (a to není úplně málo za doby krize) a do činnosti zapojila i dva známé české influenzery: Jakuba Gulaba a Annu Šulcovou, kteří působí na české scéně sociálních médií. Tato činnost, zjevně cílená na mladší část populace České republiky s úmyslem informovat a bojovat proti koronavirovým fake news, okamžitě upoutala pozornost občanů a tuzemských i zahraničních médií.

Internetové platformy se začaly plnit různými reakcemi – tu s humorným až ironickým tónem, jindy kousavě kritickým. S humorem a nadsázkou se toho ujal například známý komik Michal Suchánek či instagramový účet @klucizprahy, ironickému tónu se nevyhnul Janek Rubeš a do obou influenzerů si kousnul i Bůh české youtubové scény, Karel Kovy Kovář. Abychom v jedné větě shrnuli, o co v diskuze jde: nalézat náhle ve volebním roce 500 000 korun českých na propagaci českého úřadu vlády, ještě k tomu na převážně teenagerovském TikToku s úmyslem bojovat proti dezinformacím… nezní zrovna jako vhodně zvolená forma využití aplikace. Ale vážení, neplácáme se v tom sami.

 

Jak je na tom s TikTokem takové USA?

Americká vláda by si zřejmě TikTok nestáhla. A proč? Administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa a část Kongresu se již několikrát snažila TikTok zakázat jakožto potencionální bezpečnostní hrozbu. Jednalo se o možné riziko zneužití osobních dat a svou roli sehrála i národní bezpečnost. Od úplného zákazu bylo nakonec upuštěno, a to hned několikrát. Je nutné zmínit, že aplikaci TikTok si úřad bývalého prezidenta USA nevybral čirou náhodou: cílem bylo jakési potrestání čínské vlády. (Btw – a to jen čistě mezi námi – uživatelé TikToku zkazili někdejšímu prezidentovi Trumpovi předvolební sjezd v Tulse, když přes aplikaci přesvědčili odpůrce sjezdu, aby si rezervovali co možná nejvíce míst. V Tulse tak bylo opravdu dost volných židlí. Jo a pak přišel Trumpův zákaz TikToku… opravdu zvláštní…) Tak či onak, aplikace je stále velmi populární napříč všemi generacemi americké společnosti a od nového prezidenta Joea Bidena jsme o dalších pokusech o její zakázání zatím nic neslyšeli.

 

A co TikTok a Evropská unie?

Evropská unie se v otázce kontroverzního TikToku dostala do patové situace. Aplikace sklízí nejen nevídaný úspěch; za velmi krátké období navíc ovládla i trh. Na straně druhé však musí EU vzít v potaz obavy Spojených států. S jistotou tak lze říct jen tolik, že se EU prozatím v otázce přijetí aplikace celkově nijak nevyhranila. TikTok funguje v souladu s unijním právem, což doposud zajistilo aplikaci vcelku stabilní pozici. Ale i z Bruselu zaznívají obavy a téma rozhodně nikdo nebere na lehkou váhu. Nicméně s reakcí na tyto obavy, zejména v oblasti ochrany dat uživatelů, přispěchali samotní Číňané: na scénu přišel ByteDance! Pozor, nejedná se o žádné taneční studio; ByteDance je společnost, která vlastní TikTok. Právě ona se rozhodla v Irsku vybudovat datové centrum, které by mělo bezpečně ukládat data uživatelů z Evropy a Velké Británie. I když došlo k určitému zklidnění situace, některé země Evropy stále zaujímají spíše skeptickou pozici.

I přes různé pochybnosti se ale EU rozhodla s čínskou společností spolupracovat v boji s covidovou pandemií. Zahájili společně několik iniciativ; TikTok spolupracuje s 11 ministerstvy zdravotnictví zemí EU na vymýcení dezinformací o nemoci samotné a opatřeních, která proti ní byla zavedena. A aby aplikace ještě více uklidnila své uživatele a vlády evropských zemí, připojila se ke kodexu o dezinformacích. Následovala tak společnosti Google, Facebook nebo Twitter.

Otázkou zůstává, zda se TikTok skutečně zařadí po bok digitálních gigantů a začnou ho více využívat další vlády nejen unijních zemí. Vedle profláknutějších platforem jako Facebook, Twitter či Instagram určitou šanci má. Nelze ovšem opomenout mezinárodní kontext, který hraje podstatnou roli vždy a za jakýchkoliv okolností. A ten zrovna není všemu, co přichází z Číny, dvakrát nakloněn (nutno podotknout, že si za to Čína, respektive její vedení, může do značné míry samo). Úspěch TikToku u vlád Spojených států a v Evropě tak z podstatné části závisí na budoucím rozpoložení aktérů mezinárodního společenství.

 

Zdroje:

https://support.tiktok.com/en

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tiktok-strakovka-jakub-gulab-firma-anna-sulcova-vlada-andrej-babis_2101291053_ako

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3187980-trump-podporil-dohodu-o-tiktoku-ministerstvo-odlozilo-zakaz-stahovani-aplikace

https://www.politico.eu/article/tiktok-europe-safe-haven-us-china-tech-standoff/

https://www.reuters.com/article/us-usa-tiktok-senate-idUSKCN2522ON

 

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Bc. Antonín Nenutil
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

David Cestr
student UP

Audio produkce

Denis Špringer
student UP

Editorka textů

Helena Hrubá
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Bc. Adéla Gajdošíková
studentka UP