Češi svými hlasy v Bruselu reálně nic neprosadí
Tvrzení, že „Češi svými hlasy v Bruselu reálně nic neprosadí“, už jste asi slyšeli.
A už jste viděli tohle? ⬇️
Určitě vás nepřekvapí, že celkově nejvlivnější národní delegaci v europarlamentu tvoří poslanci z Německa. Je jich totiž nejvíc – přesně 96. Česko má 21 europoslanců a mezi 28 členskými zeměmi se tak co do velikosti zastoupení v EP řadí na pomyslnou 10. příčku (a dělí se o ni s Belgií, Maďarskem a Portugalskem, které rovněž mají 21 poslanců).
Velikost ale není všechno.
Nezávislá organizace VoteWatch Europe, mapující politické dění v Bruselu, nově zveřejnila analýzu vlivu, kteří jednotliví europoslanci měli na přijímaní rozhodnutí v letos končícím europarlamentu. Z ní pak odvodila žebříček průměrné vlivnosti europoslanců z jednotlivých zemí, BEZ ohledu na její velikost. Výsledek?
🥇🇧🇪
🥈🇨🇿 ★
🥉🇫🇮
★ Je to tak, jsme po Belgičanech druzí. Čechů je tedy v EP „jen“ 21, ale pomyslný průměrný český europoslanec měl v uplynulém období opravdu silný hlas. Autoři průzkumu naši nadprůměrnou vlivnost přisuzují tomu, že Češi v uplynulých letech předvedli velkou schopnost obsazovat významné pozice v evropských úředních strukturách. A následně toho náležitě využít.
Nejvýraznějším příkladem této české taktiky se v analýze stal Pavel Telička, který je od r. 2017 jedním z místopředsedů EP. V celkovém žebříčku vlivnosti se dostal mezi evropskou elitu a obsadil 13. příčku z 751 míst.
Mezi českými médii o analýze VoteWatch blíže psala třeba ČTK:
►► bit.ly/CTK_VoteWatch ★☆
Detailní informace o studii včetně mnoha vysvětlivek a její metodologie najdete přímo u zdroje (v angličtině):
►► bit.ly/VoteWatchEU_top100-2019 ★☆