A po bouřce duha…
Anna Fliegerová
Po staletích zásadních vědecko-technických objevů se společnost stále posouvá vpřed, ale pokrok už se tak dalece netýká objevů jako byly parní stroj, penicilin či vzorec pro výpočet rychlosti světla ve vakuu (slavné E = mc2). V dnešní době tkví zásadní progres a zdroj výživných konfliktů v nalézání a uznávání práv – člověka i zvířete.
Právě tímto směrem se přes nejen evropský prostor přelévá vlna dožadující se rovných práv pro rodiny stejnopohlavních párů.
Evropský parlament se v nedávném hlasování usnesl pro naprostou rovnost práv občanů Evropské unie, kteří se hlásí k LGBTIQ komunitě. Je to s podivem, ale občané hlásící se k této komunitě nemají ve všech zemích Evropy stále možnost například volného cestování. Výsledky hlasování byly skutečně přesvědčivé. S počtem 387 hlasů pro, 161 proti a 123 hlasů těch, kteří se hlasování zdrželi, je unijní postoj zcela jasný. Rovnost v každém ohledu pro každého!
Mimo problematiku volného pohybu se jedná i o právo rodinné, které je terčem kritiky napříč Evropou už řadu let. Ono usnesení, prohlasované v Evropském parlamentu, je jakýmsi zadostiučiněním pro komunitu LGBTIQ. Každý členský stát EU musí od teď každému páru, ať už stejnopohlavnímu nebo smíšenému, zajistit stejná práva a podmínky před zákonem. Otázkou nicméně stále zůstává, zda páry všeho druhu budou uzavírat manželství či registrovaná partnerství.
Velkou – a za náš tým velmi vítanou – změnou je část usnesení, které členské země EU vyzývá k úpravě zákonů, která zajistí, aby dospělí jedinci zapsaní v rodných listech dětí z LGBTIQ rodin, byli před zákonem považováni za rodiče dotyčných dětí. Problematiku slučování rodin má EU na talíři taky už nějaký ten pátek. Případy, kdy se z dětí stali při přesunu LGBTIQ rodin z jedné členské země EU do jiné jedinci bez státní příslušnosti, nejsou výjimkou. Zde europoslanci opět správně argumentují, že každá rodina musí mít stejná práva a nezáleží na tom, kolik tatínků či maminek má.
Kritiku si v případě uznávání práv vysloužili především tři země: Rumunsko a snad nepřekvapivě Polsko a Maďarsko. Padla proto výzva k přijetí dalších kroků vůči těmto zemím, které mají pomoci zvrátit kurz nerespektující unijní hodnoty, k nimž se státy smlouvami zavázaly.
Diskriminace, které čelí jedinci hlásící se k LGBTIQ komunitě, je pro některé z nás až nepředstavitelná a kroky, jež v současnosti činí EU, jsou rozhodně ne nevýznamné. Osobně tyto kroky vřele vítáme a věříme, že se jednoho dne ohlédneme do minulosti a jen nevěřícně zakroutíme hlavou nad tím, jak moc jsme jako lidstvo byli hloupí a jak zbytečně dlouho nám trvalo prozřít.
Grafika: Jakub Janega