Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Maďarský guláš na evropském menu

Antonín Nenutil

Belgické předsednictví je u konce, země předsedala Radě EU v dalších šesti mimořádně turbulentních měsících a štafeta se nyní posouvá dál – k Maďarsku. Tato středoevropská země je třetí a zároveň poslední z nynějšího tria předsednických zemí. Jeho předsednictví potrvá do 30. prosince 2024 a jako Euforka cítíme povinnost dodržet tradici a tuto zajímavou zemi vám čtenářům více přiblížit. Tak pojďme na to!

Ačkoli Maďarsko není přímým sousedem České republiky, neznáme nikoho, kdo by nikdy nejedl maďarský guláš (respektive perkelt), kdo by nepožil dobrých salámů, jako je čabajka, nebo kdo nikdy neslyšel o krásách hlavního města Budapešť či jezera Balaton. Ti z vás, kteří jsou kromě poctivých čtenářů Euforky také filmovými fajnšmekry, si zemi mohou spojit třeba s legendárním režisérem oscarové Casablancy Michaelem Curtizem, rodným jménem Manó Kertész Kaminer. Milovníci historie si jistě vybaví vůdce Atillu a dávný kmen Hunů a nám všem, co sledují zprávy, jistě vytane na mysli Viktor Orbán a jeho manýry na evropské i domácí půdě. Takových příkladů, díky kterým je Maďarsko známé, bychom mohli najít spoustu a v dnešním článku vám přinášíme výběr maďarských nej. Nuže, pojďme to společně omrknout!

 

Kde se vůbec pohybujeme?

Maďarsko je stát ležící v jihovýchodní části střední Evropy v tzv. Panonské pánvi. Na severu sousedí se Slovenskem, na severovýchodě s Ukrajinou, na východě a jihovýchodě s Rumunskem, na jihu se Srbskem, na jihozápadě má Chorvatsko a Slovinsko a na západě pak Rakousko. Maďarsko je převážně rovinaté, má rozlohu 93 030 km² a 9,7 milionu obyvatel, převážně etnických Maďarů s významnou romskou menšinou. Úřední jazyk maďarština je nejrozšířenějším ugrofinský jazykem na světě a patří mezi několik neindoevropských jazyků v Evropě. Hlavním a největším městem země je Budapešť; mezi další významné městské oblasti patří Debrecín, Segedín, Miskolc, Pécs a Győr.

Území dnešního Maďarska bylo historicky křižovatkou cest různých národů, včetně Keltů, Římanů, Hunů, germánských kmenů, Avarů a západních Slovanů. Pojmenování magyar – znamenající maďarský, maďarština nebo Maďar – podle středověké legendy pochází od praotce Magora, bratra Hunora, který byl praotcem Hunů. Odkaz na příbuzenství s Huny, kteří ovládli podkarpatskou oblast v 5. století, měl opodstatnit historický nárok Maďarů na vládu nad tímto územím. Základem uherského státu bylo koncem 9. století dobytí Panonské pánve uherským velkoknížetem Almošem a jeho synem Arpádem. Historii už teď ale necháme být, už jsme o ní psali zde.

 

Země lidové hudby

Maďarská lidová hudba tvoří nedílnou součást národní identity a hraje významnou roli i v moderní hudbě. Maďarská hudba je v kontextu Evropy velice výjimečná, stejně jako maďarský jazyk. V historii byla často zaměňována s hudbou cikánskou, která maďarskou národní hudbu velice ovlivnila. V průběhu staletí byla hudba, stejně jako literatura, ovlivňována západní kulturou. Až v 19. století se začal hledat typický maďarský hudební styl. Mezi největší skladatele, kteří hledali národní identitu, patří například Zoltán Kodály nebo Béla Bartók, který se inspiroval nejen maďarskou lidovou hudbou, ale i slovenskou či rumunskou. Nejuznávanějším maďarským skladatelem se ovšem stal Ferenc Liszt. Dalšími významnými autory klasické hudby jsou Ernő Dohnányi, Ferenc Erkel, György Kurtág, Karl Goldmark, Miklós Rózsa či György Ligeti.

 

Gastroporno na maďarský způsob

Neopomenutelnou součástí maďarské kultury je také maďarská kuchyně. Snad nejznámějším prvkem maďarské kuchyně je paprika, která se ale v zemi rozšířila až v 17. století. Bez ní by byla absolutně nepředstavitelná jak gulášová polévka, tak perkelt, paprikáš, tokáň, rybí polévka „halászlé“ nebo čabajka. Země světu dala také mnoho dalších pochutin, jmenovitě například langoše či kvalitní víno. Za Euforku doporučujeme tokajské.

 

Tipy na cestování

Ačkoli s Maďarskem přímo nesousedíme, můžeme objektivně říci, že země se nachází pár kroků od nás. Maďarsko má bohatou historii, a s tím se vždy pojí plno skvělých destinací, kam se vydat a poznávat. Opomenout nemůžeme ani krásnou přírodu. Proto si dovolíme doporučit pár tipů na cesty, když nebudete vědět, kam se o letních prázdninách vydat. Jako dobrý návod vám může posloužit i pořad České televize V karavanu po Maďarsku.

Na úvod doporučíme starou českou klasiku, „maďarské moře“ Balaton. Jezero leží u městečka Siófok, které nabízí hezké korzo plné kaváren a restaurací. V noci to tam opravdu žije, takže pokud jste mladí lidé, chcete se bavit a nemáte peníze na chorvatské Zrće, Balaton vám nabízí levnější, ale o nic méně nevázanou alternativu. Snad netřeba zdůrazňovat, že při jakékoliv návštěvě Maďarska se nikdy nesmí vynechat jeho hlavní město aka „Paříž východu“ – Budapešť. Je zde k vidění opravdu hodně, od Budínského hradu, místního překrásného parlamentu Országház, Andrássyho třídy či historického centra až po řadu církevních staveb po celém městě. Když mluvíme o Országházi, velmi doporučujeme investovat do koupě lodního lístku a projet se večer po Dunaji. Výhled, který se vám naskytne na nasvícenou budovu parlamentu, nikdy nezapomenete.

Dalším hezkým městem v Maďarsku je Stoličný Bělehrad (jednoduše vyslovitelný Székesfehérvár), ve kterém najdete pěkné a klidné historické centrum s bazilikou sv. Štěpána či zbytky hradu s rotundou.  Pokud během pobytu dostanete chuť na dobrý guláš, vydejte se do Segedínu. Sídlí zde navíc univerzita, a tak tu narazíte na spoustu mladých lidí. Nechybí obchody, kavárny, restaurace a hezké parky.  Po cestě můžete udělat také rychlou zastávku u dominanty města, nádherné katedrály Panny Marie u řeky Tisy. V neposlední řadě doporučujeme návštěvu lázeňského města Sárvár, kde na vás čekají termální koupele. Město leží na západě Maďarska asi 210 km od Budapešti. V lázních se můžete zastavit třeba po cestě na Balaton. V okolí Sárváru vyvěrají dva léčebné prameny, které se používají při léčbě některých onemocnění pohybového ústrojí a gynekologických a dermatologických onemocnění.

 

Politická tečka na závěr

Jak jsme již v úvodu nastínili, Maďarsko se v současnosti dostává na titulní strany novin mnohem více kvůli politice než pro svou jedinečnou kulturu. V zemi již dlouhé roky vládne pravicově-populistická strana Fidesz v čele s autoritářským Viktorem Orbánem. Ten za dobu své vlády zemi odklonil od liberálně-demokratického kurzu, čímž neustále pobuřuje liberální část Evropské unie. V reakci na blížící se předsednictví se tak objevily úvahy o tom zablokovat Maďarsku hlasovací práva, či dokonce zemi o předsednictví připravit, avšak zůstaly pouze v rovině rétorických cvičení.

Co se týče témat, která se země bude snažit protlačovat dopředu, můžeme se dočkat pestré palety barev.  Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bude primárně soustředit na boj s ilegální migrací, na rozšíření EU o země západního Balkánu a na energetickou bezpečnost. A pozor, soudě dle jeho hesla, se bude snažit „udělat Evropu opět velkou“ („Make Europe Great Again“). Samozřejmě víme, na co tím maďarský premiér odkazuje. Jen se snažíme dopátrat historického období, kdy byla sjednocená Evropa velká… Asi vlastně jen za existence Evropské unie.

Doufáme tedy, že maďarská vláda během svého předsednictví nebude sabotovat snahu o evropskou pomoc napadené Ukrajině a bude se snažit svědomitě naplnit svou půlroční úlohu mediátora jednání na unijní úrovni.

 

 

 

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Bc. Antonín Nenutil
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

David Cestr
student UP

Audio produkce

Denis Špringer
student UP

Editorka textů

Helena Hrubá
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Bc. Adéla Gajdošíková
studentka UP