Rychle a udržitelně
Adéla Gajdošíková
Ne, nejedná se o poslední díl série Rychle a zběsile, ačkoliv i o autech bude řeč. Dopravní technologie se neustále posouvají směrem kupředu, a to v heslech udržitelnosti a „zelené cesty“. Pojďte se společně s námi podívat na poslední trendy a technologické vychytávky v dopravě, které právě testují vybrané evropské země. A nezůstaneme jen při zemi!
Evropská technologická společnost Destinus se sídlem ve Švýcarsku testuje prototyp letadla na vodíkový pohon. Profi název letounu je hypersonický osobní tryskáč na vodíkový pohon – zní to téměř jako z nějakého sci-fi filmu. Mohl by zkrátit dobu letu až o 75 procent, například z Frankfurtu do Sydney by cesta mohla trvat jen 4 hodiny a 15 minut, namísto dnešních 20 hodin, nebo let z Londýna do New Yorku pouhých 90 minut. Zní to tak neuvěřitelně, že dalším posunem kupředu už může být asi jen teleport.
Testování prototypů probíhá již několik let, na konci roku 2022 byly oznámeny úspěšné zkušební lety druhého prototypu s názvem Eiger, třetí prototyp má vzlétnout koncem roku 2023. Cílem společnosti Destinus je mít připravenou menší verzi letadla určeného pro komerční lety ve 30. letech 21. století – letoun by mohl přepravit přibližně pětadvacet cestujících – a větší verzi v následujícím desetiletí.
Firma tento projekt financuje ze soukromých a veřejných fondů, které se snaží dotovat inovace z obnovitelných zdrojů. Stala se také součástí programu španělského ministerstva vědy, které je součástí plánů tamní vlády pro vývoj nadzvukových letů na vodíkový pohon. Připojily se k nim také další společnosti, technologická centra nebo španělské univerzity.
V oblasti letectví probíhají inovace neustále, dalším příkladem je tříhodinový zkušební let francouzské letecké společnosti Airbus, který byl poháněný jedlým rostlinným olejem. Tento Sustainable Aviation Fuel (zkráceně SAF) podle společnosti Airbus zůstává klíčovou cestou k dosažení nulových emisí uhlíku do roku 2050. Ve Spojených státech vyslala společnost United Airlines let z Chicaga do Washingtonu, který byl 100% poháněný rostlinným palivem.
Švédská nabíječka
Ze vzduchu se přesuneme na zem, a to doslova. Švédský dálniční úsek E20 se brzy stane první fungující nabíjecí silnicí na světě. Bude dobíjet baterie osobních automobilů i těžkých vozidel přepravujících náklad po celé zemi. Dalo by se tak cestovat na delší vzdálenosti s menšími bateriemi, a také by to vedlo k omezení čekání u nabíjecích stanic. Stavba má začít v roce 2025 a bude měřit 21 kilometrů. Do roku 2035 by se mohlo jednat až o tři tisíce kilometrů elektrických silnic.
Systém by měl fungovat tak, že uprostřed jízdních pruhů bude vybudováno bezdrátové nabíjení, které bude vysílat elektromagnetický signál do cívky na spodní straně vozidla; cívka bude namontována na osobním nebo nákladním autě. Aby tento systém fungoval, bylo by potřeba elektrifikovat 25 % všech silnic. Podobné projekty jsou testovány i v Německu, Izraeli, Itálii nebo USA.
Posledním příkladem „zeleného cestování“, který dnes zmíníme, jsou autobusové zastávky Bee Bus ve Skotsku. Tento způsob udržitelné dopravy je téměř romantický. Na střechy desítek zastávek byla zasazena kvetoucí rostlina rozchodník, která má za úkol podpořit biologickou rozmanitost, držet zastávky v létě chladnější a absorbovat znečišťující látky. Tyto včely-friendly zastávky můžeme najít například v Nizozemsku, kde jich je několik set.
A my se opět budeme těšit, až se i u nás rozšíří možnosti dopravy do přijatelných eko rozměrů, kdy budeme pohodlně cestovat a zároveň vypouštět minimum emisí.
Grafika: Jakub Janega