Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /web/htdocs4/euforkaeu/home/www/wp-content/themes/euforka/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 115

Na Ptáčky nejsme krátký

Anna Fliegerová

Euforka – především myšlenkami milé euforkářky Aničky Fliegerové – se už dlouho nevěnovala Elonovi Muskovi. Takhle, dokud si dělá rozruch za oceánem, nemusí Euforku zajímat. Jenže dozvuky jeho posledního konání dospěly až do Evropy; do majitele SpaceXu, Tesly a teď i nově Twitteru se totiž pustila místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Tíží ji silně pravděpodobná možnost zneužití současných uvolněných pravidel Twitteru Ruskem, především tedy jeho propagandou.

Začněme hláškou z krásného českého filmu Vesničko má středisková, která nás postupně uvede do kontextu:

Pávek: „Děláš velkou chybu, Jaromíre. To se ti jednou vymstí.“

Kunc: „Co zas?

Pávek: „No, to tvoje vracení sirek do krabičky… Jednou to poznáš.“

 

Víš, to bylo tak…

Začalo to neškodným rozhovorem komisařky Jourové pro Bloomberg [mezinárodní zpravodajskou agenturu, která informuje o businessu, poskytuje zprávy o obchodech, jejich data a celkové analýzy trhu] a skončilo to vyzváním Elona k zapovězení přístupu ruských médií, jako jsou Russia Today a Sputnik, na Twitter, resp. alespoň k nešíření obsahu vytvořeného právě těmito médii. Russia Today a Sputnik totiž momentálně podléhají sankčnímu režimu ze strany EU a dalších západních partnerů za to, že prokazatelně šíří ruskou propagandu. A to my teda na téhle pro klábosení uzpůsobené síti skutečně nechceme. 

Věra se dále pro Bloomberg rozpovídala o tom, jak Elon – velký to proklamátor pomoci Ukrajině – de facto nijak nebojuje s putinovským narativem, a že by měl, a že to jde jen a pouze odstraňováním propagandy a dezinformací. Ti z nás, kteří Twitter tu a tam otevřou, určitě tuší, co se tam děje, a proč to, co po Elonovi chce Věra, je trochu paradox. Pro ty, kteří neví… Pojďme se do toho trochu hlouběji zahloubat. 

 

Svoboda slova nebo možnost šikany

Celé to vlastně začalo 25. dubna 2022, kdy Twitter přijal Muskovu nabídku na odkup společnosti za 44 miliard dolarů (v našich je to bez 32 miliard 1 bilion korun). Elon se nakonec po mnoha jím vyprovokovaných zmatcích okolo nákupu Twitteru zmocnil 28. října. Jenže co se nestalo: hned jako první věc Musk vyhodil dva velmi vysoce postavené zaměstnance, které ale záhy přijal zpět, načež „uznal svoji chybu“. Rahul Ligma a Daniel Johnson tedy nastoupili zpět. Prosím vás, to byl jen žert od dvou stejnojmenných humoristů, který ale reagoval na smutnější realitu: v Twitteru po Elonově příchodu nastalo ale masivní propouštění, které se dotklo bezmála poloviny zaměstnanců.

Další velkou ránu Twitteru Elon zasadil ve chvíli, kdy znovu povolil přístup dříve zablokovaným účtům. Ono totiž původní Twitter-vedení ve své moudrosti věnovalo velké množství času a energie tomu, aby se na Twitteru třeba neděla šikana nebo se tam nekumulovaly teroristické buňky. K tomu sloužila přísná protipropagandistická politika, kterou Twitter zahájil 1. února 2021. S touto novou politikou přišlo i zablokování 373 účtu, které tuto politiku prokazatelně porušovaly. Mezi těmito účty byl např. i ten již bývalého prezidenta USA Trumpa. Jenže takhle filtrovat, co se na Twitteru smí a nesmí, není podle Elona ta správná svoboda slova, a tak nový majitel jménem Twitteru – ve smyslu věty „odvolávám, co jsem odvolal“ – zrušil zrušení. 

 

Jaromíre, Jaromíre…

Ale zpět k naší Věrce. Paní komisařka to má totiž i spočítané. Teď tedy mluvíme o zaměstnancích: jak jsme již zmínili, dříve cvrkající a životem oplývající společnost zeje po masivním propouštění téměř prázdnotou. No a Věra si spočítala, že když Twitter přišel o tolik lidí, už jich tam nezůstalo dost na to, aby monitorovali, co se kde říká o válce na Ukrajině. A varovala před velkým množstvím falešných a zavádějících příspěvků, které by se mohly začít objevovat. A tady už místopředsedkyně Komise tnula do živého…

Pro pana Muska, který chce být vnímán jako někdo, kdo pomáhá Ukrajině, by to bylo velmi ošemetné a možná i nebezpečné úsilí nebo dobrodružství.“ 

                                                                                                                                                                                                                   Věra Jourová, 2. 12. 2022

Kdo to už zkusil, ví, že s Věrou není radno si zahrávat. Jenže Elon to nevěděl, a to byla jeho největší chyba, protože žena činu měla připravený příklad, kdy Musk prokázal, že je více bezskrupulózní byznysman než deklarovaný podporovatel Ukrajiny. Máme na mysli okamžik, kdy si Musk od ukrajinského vedení vyžádal proplacení využívání jím vlastněného satelitního systému Starlink, jehož bezplatné užití ale v počátku války sám Elon Ukrajině umožnil. Proč by tedy měl právě Musk na Twitteru zabraňovat ruské propagandě, když mu její zákaz nic nevynáší? A tak Věra udeřila: nenápadně nadhodila, že ten Twitter vlastně (mysli EU) nepotřebuje, a že až přijde volná chvilka, tak že zmizí z jejího telefonu. Jau! 

 

Stojíme za tebou! 

Evropská unie samozřejmě nenechala místopředsedkyni Evropské komise pro hodnoty a transparentnost na holičkách a velmi důrazně připomněla současné předpisy a GDPR, které musí zprostředkovatelé sociálních síti dodržovat. V tomto případě se jedná především o současné protiruské sankce a také DSA, tedy Digital Services Act, směrnici o elektronickém obchodu týkající se nelegálního obsahu, transparentní reklamy a dezinformací. A porušování těchto přísných nařízení není levná záležitost. Takže se EU na Muska rovnou vytasila s nějakými těmi sankcemi.

Ale abyste si nemysleli, že jsme, a hlavně že EU je na toho Elona až moc ostří/ostrá. Nový šéf Twitteru má ještě čas. DSA je, jak řekl sám Bloomberg, ještě v plenkách, což znamená, že bude trvat ještě minimálně rok, než dojde k opravdovým krokům proti současné situaci na Twitteru. Ale abychom měli představu, kolik by to mohlo jednou stát, kdyby Elon nepřestal se svou volnomyšlenkářskou politikou:

  • Za nedodržování DSA by mohl Elon platit až 6 % z ročních celosvětových tržeb Twitteru
  • Za GDPR by mohl zaplatit kolem 4 % z ročních celosvětových tržeb Twitteru

To v řeči čísel nejsou právě zanedbatelné částky. Muska tak čeká zátěžový test dodržování zákonů o moderování obsahu pro Twitteru.

Závěrem to celé korunoval unijní komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, když Muskovi na Twitteru vzkázal: „V Evropě bude ptáček létat podle našich unijních pravidel,“ s tím, že připomněl i Elonův slib z května tohoto roku: „Naše společnosti udělají cokoli, co bude pro Evropu přínosné.“

Podívejte, my si samozřejmě uvědomujeme vážnost současné situace; humor je pouze formou, jak vám problematiku naservírovat ve skousnutelnější podobě. A právě kvůli závažnosti situace doufáme, že se nový majitel Twitteru chytne za nos a vrátí nám naši oblíbenou sociální síť v takové podobě, abychom se tam všichni mohli cítit bezpečně a zároveň mohli slušně vyjádřit své názory, aniž by nás čekala tvrdá slova odsouzení a výhružky. Svoboda je krásná věc, ale bez respektu a pravidel nemůže existovat. 

 

 

Grafika: Jakub Janega

Kontakty info@euforka.eu

Koordinátor projektu

Bc. Antonín Nenutil
student UP

Garantka projektu

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
prorektorka pro komunikaci a stud. záležitosti

Garantka projektu

Mgr. Vladimíra Sedláčková
komunikace a stud. záležitosti

Copywriting a sociální sítě

David Cestr
student UP

Audio produkce

Denis Špringer
student UP

Editorka textů

Helena Hrubá
studentka UP

Garant copywriting a soc. sítě

Mgr. Vojtěch Duda
vnější vztahy UP

Grafické práce

Bc. Adéla Gajdošíková
studentka UP