Zápisník z Erasmu vol. VII
Vsadíme se, že drtivá většina studentů si už dnes pod pojmem Erasmus nepředstaví toho Rotterdamského, humanistického myslitele, který sepsal slavnou satiru Chvála bláznivosti. Nene, v rámci programu Erasmus+ mají všichni studenti, ale i učitelé, stážisti či dobrovolníci možnost bezproblémově vycestovat do zahraničí – a to prosím již 35 let!
A když máme tak hezké výročí, rozhodli jsme spustit seriál o zážitcích z Erasmu. Studenti se s Vámi během následujících pondělků podělí o své dojmy, nezapomenutelná setkání i nepostradatelné zkušenosti, které nabyly právě díky účasti v programu Erasmus+!
A pokračujeme Michalem, která absolvoval studijní pobyt v pobaltském Kaunasu:
„Proč by někdo jel na severovýchod do většinu času promrzlého Pobaltí? Protože proč ne!
Z lákavé nabídky všech destinací nezní Pobaltí jako TOP výběr, ale právě proto může jenom překvapit. Můj semestr v litevském Kaunasu na Vytautus Magnus University jsem absolvoval v první polovině roku 2019.
V rámci studia politologie jsem si rozšířil své mezinárodní poznatky jak kontaktem s dalšími erasmáky z Evropy nebo blízkého či dalekého východu, tak v rámci mé „cesty kolem světa“ složené z vybraných předmětů – evropských studií, post-sovětského prostoru, orientalismu a kulturního povědomí, politických systémů států východní Asie a úvodu do Latinské Ameriky. Knihovně se nevyhnete ani na Erasmu, ale i tak to bylo jedno z nejpříjemnějších míst. Z hlediska náročnosti studia bych doporučil výjezd na VMU v rámci bakalářského studia, ale samozřejmě záleží na výběru předmětů.
Kaunas jako druhé největší litevské město je plný studentů, historických památek od středověku až po současnost, ale zároveň je to město, které prochází přerodem v moderní centrum plné zajímavých budov a street artu (mimochodem Evropské město kultury 2022). Svojí strukturou je podobný Olomouci nebo Hradci Králové, se svým soutokem řek a řadou parků, veřejnými koncerty a oslavami. Student zde najde dostatek útulných kaváren, sportovišť i jídlo za dobrou cenu (akorát je dost často s koprem, na to bacha).
Litva může působit na první pohled opuštěně, ale skrývá se v tom klid, pěkná příroda a zajímavá historická místa. Navštívit můžete jak hlavní město Vilnius, tak místo prvního osídlení Kernavė, Horu křížů zapsanou na seznamu UNESCO nebo písečnou dunu na pobřeží (na koupání to ale nebude). Nesmím zapomenout na basketbal, který je v Litvě druhým náboženstvím (ne-li prvním).
Hlavním důvodem, proč jsem si vybral Litvu, resp. Kaunas je jeho poloha. Kdy jindy prozkoumat celé Pobaltí a okolní země? Z Kaunasu se dá pohodlně dojet do Rigy i Tallinu, který je dle mého názoru z celého regionu nejzajímavější. Pro odvážné je možnost vyjet na otočku do Běloruska. A pro cestovatele-vytrvalce se pořádají skrze ESN autobusové zájezdy do Petrohradu nebo Laponska. Cenou je hodně času v autobuse, ale i Laponsko s polární září, losy a husky se dá „vmáčknout“ mezi semináře.
Bývá zvykem, že na konci podobných textů je stokrát omílaná výzva „Hlavně jeďte na Erasmus!“. Těžko se hledá nějaká kreativní verze, ale ono to tak vážně je! Mohu vám slíbit, že i když přijede někam, kde se na začátku všichni tváří nerudně, je hrozná zima a do všeho cpou kopr… Tak si to užijete, posune vás to o kus dál a budete chtít vycestovat znovu.“
A co Vy a Erasmus? Nechtěli byste ho také zkusit?
Grafika: Jakub Janega