Tak to je síla!
David Broul
Pokud očekáváte pod bombastickým titulkem ještě bombastičtější drb o EU, musíme Vás zklamat. Řeč bude o tzv. síle cestovních pasů. Ta je tím vyšší, čím početnější je seznam zemí, do nichž lze s daným pasem vycestovat bez nutnosti žádat o víza (a v necovidové době).
Nejvyšší příčky tradičně zaujímají asijští tygři Japonsko, Singapur a Jižní Korea. Držitelé jejich pasů mohou bezvízově vycestovat do 192, resp. 190 zemí světa – tedy prakticky po celé planetě. A jak jsou na tom jednotlivé evropské státy?
Jejich umístění jsme přehledně zpracovali do mapy. Státy jsou barevně odstupňovány dle síly pasů: čím silnější, tím tmavší.
A je čím se pyšnit: velká spousta evropských zemí včetně Česka zaujímá přední příčky v první desítce a například Německo se dělí o druhou pozici s Jižní Koreou! Namátkou (uvádíme pořadí v seznamu všech států světa):
- Německo (190 destinací)
- Finsko, Itálie, Lucembursko, Španělsko (189 destinací)
- Rakousko, Dánsko, Francie, Nizozemsko, Švédsko (188 destinací)
- Irsko, Portugalsko (187 destinací)
- Belgie, Norsko, Švýcarsko, Spojené království (186 destinací)
- Česká republika, Řecko, Malta (185 destinací)
- Polsko, Maďarsko (183 destinací)
- Litva, Slovensko (182 destinací)
- Estonsko, Lotyšsko, Slovinsko (181 destinací)
Nejslabší pasy pak zpravidla nalézáme rovněž v Asii: v Afghánistánu (26 destinací), Iráku (28 d.), Sýrii (29 d.) nebo Pákistánu (31 d.). A na opačném konci barikády jsou i některé evropské státy, jejich výskyt je ale poměrně ojedinělý. Mezi evropské země s nejslabšími pasy celkem logicky náleží Kosovo (103. příčka, 40 destinací), a dále pak až na 65. místě Bělorusko (79 d.), Albánie (49. příčka, 114 d.) a Bosna a Hercegovina (47. příčka, 117 zemí).
Evropské státy se tak v drtivé většině řadí v síle pasů mezi premianty, což jen dokládá důvěru, jíž se evropské země těší v mezinárodním společenství.
Pořadí světových pasů každý rok zveřejňuje Henley Passport Index.
Grafika: Jakub Janega