Reklama donaha
David Broul
Možná už jste se s tím setkali: při brouzdání po internetu nebo sociálních sítích se na Vás vyvalil placený reklamní obsah, ale Vy jste nedokázali jistě říct, jde-li o politickou reklamu, kdo ji zadal, kdo ji zpracoval, ale hlavně – proč míří zrovna na Vás? Podle nedávného průzkumu Eurobarometru až čtyři z deseti Evropanů jsou vystaveni obsahu, u nějž nemohou s jistotou určit, zda se jedná o politickou reklamu. A právě těmto kreativním praktikám chce Komise učinit přítrž.
Eurokomisařka Jourová, resp. Komise jako celek proto přichází s několika návrhy, které by měly do budoucna zajistit férovou a svobodnou demokratickou debatu a soutěž politických subjektů. V rámci několika nařízení a revizí starých právních aktů navrhuje posílit transparentnost politické reklamy a odhalit a zeštíhlit možnosti jejího cílení a tzv. zesilování. Nadto přináší změny ohledně fungování a financování evropských politických stran a nadací a rovněž usiluje o aktualizaci stávajících pravidel pro účast tzv. „mobilních občanů EU“ v evropských a obecních volbách.
Co to znamená konkrétně
Politická reklama by se do budoucna měla řídit čtyřmi kritérii:
Oblast působnosti – buď bude reklama o daném politickém subjektu, který zadává její vznik, anebo o tématech, jež by mohla ovlivnit výsledek voleb nebo referenda, legislativní nebo regulační proces či chování.
Označení transparentnosti – co jste kdy chtěli vědět o původu, vzniku a zdrojích politické reklamy, ale báli jste se zeptat ergo kdo s kým, kdy, proč a za kolik.
Přísné podmínky pro cílení a zesilování – nejen, že by lidé měli vědět, proč reklama míří zrovna na ně, na koho spolu s nimi ještě cílí a jaké techniky k tomu používá. Reklama ale zároveň nesmí využívat metody cílení a zesilování, jež používají nebo odvozují citlivé osobní údaje jako etnický původ, náboženské vyznání nebo sexuální orientace. Tyto techniky budou povoleny pouze po výslovném souhlasu dotčené osoby.
Pokuty za porušení pravidel – posílení zejména vnitrostátních orgánů v boji proti neetickému chování v oblasti politické reklamy, zvlášť při využívání osobních údajů při politickém cílení.
A stran stran a mobilních občanů EU?
A novinky se kromě politické reklamy týkají i evropských politických stran, resp. nadací. Ty už svou bohatou legislativu mají, jenže v ní se nalézá mnoho mezer, které je třeba zasypat. A to hlavně v oblasti unijního financování, dárcovství a interakce s vnitrostátními členskými stranami a mezi sebou navzájem. Řeší se tak například, od které částky je třeba zveřejňovat nacionále dárce a jakým způsobem tak činit; důraz je tak znovu kladen na maximální transparentnost.
A konečně návrhy legislativy se rovněž zabývají pravidly pro účast v evropských a obecních volbách platná pro mobilní občany EU, tedy lidi, kteří pobývají v jiném členském státě, než je země jejich státní příslušnosti. Takových občanů existuje na 13,5 milionů, a jak asi správně hádáte, svého práva volit v evropských a obecních volbách využívá jen hrstka z nich. A tak v rámci posílení inkluzivní účasti ve volbách do Evropského parlamentu 2024 Komise navrhuje mj. tyto občany proaktivně informovat o jejich volebních právech nebo standardizovat vzory registrace voličů a kandidátů a používání jazyka, kterým běžně hovoří mobilní občané EU pobývající na daném území
A veškerou touto legislativou se velmi pravděpodobně bude aktivně zabývat naše předsednictví, protože právě za rok se budou výše zmíněné změny a návrhy projednávat ve výborech, podvýborech, trialozích atd. atd. Toto vše zahrnuje jen část práce vybraných týmů diplomatů, agenda je ještě mnohem rozsáhlejší. A tedy pouze o chlebíčkách a výstavách českých umělců to vážně nebude.
Grafika: Jakub Janega