Kniha, nejlepší přítel člověka
Anna Hovorková
Vypadá to, že obchody se nám příští pondělí neotevřou a my budeme muset ještě chvíli trávit čas doma… Na Netflixu už máme všechno okoukaný a teď babo raď! No tak my vám poradíme. Co takhle nějaké dobré čtivo. Že už tu to před nedávnem bylo? Inu, dobré četby není nikdy dost. Dnes vám představíme některé evropské spisovatelé a doporučíme, jak trávit další dny doma.
K rannímu croissantu
Francie se může pochlubit světově známými umělci – ať už jde o malíře, sochaře či spisovatelé. A jací jsou ti nej?
Pokud se podíváme do 19. století, nalezneme jeden z nejznámějších příběhů světa. Tipnete si jaký? Je tam dost intrik, hodně přátelství, spousta dvora a nešťastná láska. Víte? No jistě, Tři mušketýři od Alexandra Dumase! Příběh zná snad každý. Většina ale jen z filmů, seriálů nebo muzikálu. Kdopak z vás tohle super známé dílo přelouskal? A pokud příběh Tří mušketýrů není pro vás, zkuste třeba Hrabě Monte Christo.
A jestli je to na vás už moc archaické, zkuste něco z 20. století. Třeba oblíbeného Malého prince. Čím je člověk starší, tím je tento příběh inspirativnější. Doporučit můžeme i milostnou novelu Romaina Rollanda – Petr a Lucie.
Vlámsky umět nemusíte
Podle Le Monde je jednou z nejdůležitějších knih 20. století Modrý lotos od Hergého. Georges Prosper Remi je autorem komiksů Tintinových dobrodružství. Pokud máte místo písmenek radši hodně obrázků – zkuste tohle.
Kdo si potrpí na hlubší a o dost smutnější literaturu, doporučit musíme Deník statečné Anny Frankové. Kniha vyšla v roce 1947 a přeložena byla do zhruba 70 jazyků. Kdo nečetl – měl by.
God save the queen
Z anglické literatury bychom jako první sáhli pro Orwellovi. Vlastním jménem Eric Arthur Blair napsal několik světoznámých úchvatných děl. My chceme zmínit Farmu zvířat a 1984. A opět tu platí pravidlo: kdo nečetl – měl by.
A pokud v dnešní době nemáte náladu na tyto řekněme politické romány, zkuste něco z fantasy světa. A když jsme u fantasy, není nic lepšího než Pán prstenů od Tolkiena. Aragor nova banda vám zlepší náladu. Anebo víte co? Vemte si den volna a dejte si maraton prodloužených verzí Lotra a udělejte si prostě den snů. Číst můžete před tím nebo potom.
zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/797864594182013
Grafika: Jakub Janega