Hurá do ZOO!
Anna Hovorková
Otevřely se brány zoologických zahrad! U nás si můžete prohlédnout alespoň venkovní výběhy. V historii byly zoologické zahrady spíše takové zvěřince; dnes je kladen velký důraz na vědecký výzkum a záchranu ohrožených druhů zvířat. V České republice patří mezi nejznámější zahrady ta v Praze (která dlouhodobě náleží mezi nejlépe hodnocené zahrady na SVĚTĚ), ve Dvoře Králové nebo ZOO v Liberci. Znáte ale ty nejlepší zahrady v Evropě? Pojďte se s námi vydat na výlet po evropských zoologických zahradách!
1) ZOO Schönbrunn ve Vídni – nejkrásnější ZOO světa
Vídeň láká turisty především v předvánočním čase na své trhy. Tamní zoologická zahrada je ale pastva pro oči! Byla založena v roce 1752 a je tak nejstarší zahradou na světě! Navíc je poblíž zámku Schönbrunn, takže výlet můžete spojit i s procházkou zámeckým parkem. A co v této zahradě najdete? Tak v první řadě přes 700 druhů zvířat, včetně těch nejohroženějších… no prostě hlavně tam mají pandy! Ale také lední medvědy, nosorožce, hrochy nebo koaly. Na ploše 17 hektarů uvidíte i umělou repliku deštného pralesa včetně bouřek.
2) ZOO Berlín v Německu
Nejstarší zoologická zahrada v Německu byla slavnostně otevřena 1. srpna 1844 v Berlíně. První zvířata tehdy obdržela od krále Fridricha Viléma IV. Bohužel během druhé světové války byla ZOO z velké části zničená a přežilo jen asi 90 zvířat. Dnes má berlínská ZOO asi 14 000 kusů a 1 500 druhů zvířat. Berlínská zoologická zahrada nabízí největší rozmanitost zvířat na světě, a to díky super akváriím.
3) ZOO Antverpy v Belgii
„Malá, ale hezká“ – první recenze, která na vás vyskočí na webu Tripadvisor. Pokud se vydáte do Belgie, nezapomeňte kromě čůrajícího chlapečka v Bruselu navštívit i Antverpy. Tamní ZOO má spoustu přísně chráněných živočišných druhů. Prohlédnout si můžete koaly, žraloky a samozřejmě i tradičnější zvířata – slony, žirafy, opice a desítky dalších! ZOO má navíc speciální záchranný program pro ohrožená zvířata.
A víte, v čem jsou naše zoologické světové?
Začneme tedy to pražskou. ZOO Praha je známá především díky ochraně zvířat v jejich přirozeném prostředí. To se týká třeba goril nížinných nebo koně Převalského, ale také zubrů, syslů nebo ibise skalního. Evropská unie pak pomáhala financovat několik projektů – rekonstrukce unikátních Gočárových domů, revitalizace skalního svahu u papoušků nebo vytvoření takzvané Zakázanky – naučné stezky se zajímavostmi z celé lokality.
ZOO Dvůr Králové je zase úspěšná v záchraně nosorožců bílých. Vrací nosorožce do původního prostředí v Africe, známá je spolupráce ZOO s keňskou rezervací Ol Pejeta. Safari Park Dvůr Králové je jedinou zahradou na světě, kde se nosorožce tuponosé podařilo rozmnožit. Moc se jim ale nechce, takže je ZOO vrátila na africké pláně v naději, že to půjde lépe. ZOO Dvůr Králové má také jediné žijící nosorožce bílé, obě samičky jsou ale v péči Ol Pejeta. A tady se dostáváme na naprostý vrchol vědy – umělá reprodukce. Žádný sameček nosorožce bílého totiž už není. Takže se vědci pokoušejí o umělé oplodnění. Budeme jim fandit!
A zakončíme výběr ZOO v Liberci. Čím se může pochlubit? Tak zaprvé svým stářím: jde o nejstarší zoologickou zahradu v České republice. Za oficiální rok založení se pokládá letopočet 1904, můžeme se ale dočíst, že první Geflügelpark (jakýsi ptačí koutek) umístil liberecký ornitologický spolek na území dnešního třináctihektarového areálu už v roce 1895. A pak se může ZOO pochlubit především jedinečným chovem bílých tygrů, a to už od roku 1994! V neděli 1. července 2012 se v Liberci narodili dva samci a samice a všichni doufají, že nezůstane jen u toho.
Co myslíte, když už se otevřely venkovní výběhy, co si takhle o víkendu někam zajet?
Grafika: Jakub Janega