Když je všechno zavřené, otevři si knihu
Anna Fliegerová
Každý z nás se občas nudí, a zvlášť pak v dobách jako je ta dnešní. Co dělat, když se nudíme? Někdo si pustí film nebo seriál, někdo hraje hry, někdo se zabaví malováním a někteří z nás najdou útočiště ve světě knih. My studenti knihy rozdělujeme na ty, které nám pomáhají ve studiu, a na volnočasové. A když už si ukradneme chvilku na volnočasové čtení, chceme, aby to stálo za to! Samozřejmě že každý preferuje jiný druh literatury, ale nikdo z nás čas od času neodolá lákavé nabídce dobrodružství s heroickými výkony hlavních hrdinů ve fantaskních světech.
Sci-fi a fantasy knihy jsou často označovány spojením „Pro mládež“. Toto stereotypní vnímání obou zmíněných žánrů, ale nemůže být vzdálenější pravdě. Například takový Harry Potter a jeho příběh: nejen že po sobě zanechal celou jednu fantasy-chtivou generaci, ale útočiště v kouzelném světě Bradavic a Příčné ulice čím dál častěji hledají i starší ročníky. A snad ani nemusíme zmiňovat knihy J. R. R. Tolkiena, které jsou dnes legendou o legendě.
Samotná Evropa nabízí nepřeberné množství slavných autorů, jejichž příběhy vás vtáhnou do děje a nedovolí vám až do poslední tečky usnout strachem o osud vašich milovaných hrdinů. A o kterých autorech že je řeč?
Lov nestvůr s polským zaklínačem
Netflixový seriál Zaklínač, který spatřil světlo světa v roce 2019 a mnohým z nás pomohl překonat počínající nudu v počátcích pandemie, měl takový úspěch, že nalákal kolikrát i zapřisáhlé nečtenáře k četbě knih. Každý chtěl vědět, co bude dál s bělovlasým Geraltem, s královstvími protkanými kouzly, a hlavně jestli se našemu hrdinovi podaří splnit jeho osudový úkol.
Autorem této velmi úspěšné knižní série je polský spisovatel Andrzej Sapkowski. První kniha byla v Polsku poprvé vydána v roce 1986, na další příběhy si ale příznivci Sapkowského tvorby museli počkat dalších šest let. A to jen v Polsku. Například u nás byly první knihy o Geraltovi z Rivie přeloženy až v roce 1992, tedy v době vydání druhé knihy v Polsku. Takže když si polští nadšenci četli, co bude dál, v Česku jsem teprve přicházeli na to, kdo že to ten Geralt vlastně je, a proč dělá to, co dělá. Čekání ale rozhodně stálo za to!
Celá sága v současné době čítá osm knih. Zatím poslední díl s podtitulem „Bouřková sezóna“ byl v České republice vydán v roce 2014 a je jakýmsi prequelem k předchozím příběhům. Trendu vracení se ke kořenům asi neodolá nikdo, protože se kniha okamžitě stala jedním z nejprodávanějších titulů té doby.
Pokud jste se s Geraltem ještě nestihli seznámit, vřele doporučujeme. Kolikrát mrazivá atmosféra vás nenechá spát a knihy prakticky vdechnete!
Nekopejte na zahradě! Mohli byste skončit na nečekaných místech
Británie se může pyšnit hned několika úspěšnými autory sci-fi a fantasy. Jistě si vzpomenete na Sira Terryho Pratchetta a jeho neuvěřitelných 41 titulů z kouzelného a krásně nesmyslného světa Zeměplochy. Nebo na George Orwella, kritizujícího totalitarismus a různé druhy autoritářství, především ve svých snad nejslavnějších dílech 1984 a Farma zvířat.
K těm méně známým dílům patří série knih Podzemí autorů Rodericka Gordona a Briana Williamse. Celá série čítá šest publikací. Hlavní hrdina Will, který se díky svému pátrání po zmizelém otci dostane tam, kam se mnohým před ním nepovedlo, v nich postupně zjišťuje, že snad vše, čím si byl v životě jistý, je jinak.
Příběh, který si britský čtenář mohl poprvé vychutnat v roce 2007 (český o rok později), vám dozajista zamotá hlavu. Kolikrát se vám bude zdát, že už jste vyřešili každou záhadu, která se hrdinům připletla do cesty, jen abyste po chvíli zjistili, že je vše zcela jinak. Nejen že se hlavní záporák objeví vždy, když to nejméně čekáte, ale také se vám občas zdá, jako by uměl být na dvou místech najednou…
Příběh krásně plyne, a i ty nejnepatrnější detaily jsou klíčem k finálnímu rozřešení. Na konci své hrdiny skoro ani nepoznáváte a není divu potom, jakou cestu museli ujít doslova i obrazně! Vývoj postav je to, co tuto sérii dělá podle našeho názoru výjimečnou. Kniha, která (prozatím) celou sérii zakončuje vyšla v roce 2013. A proč prozatím? Autoři nám totiž naservírovali takový cliffhanger, že se mnohým jednoduše nechce věřit v konec celé série!
Slyšeli jste o upírech v Čechách?
Ani naše domovina nezůstává pozadu. Spisovatel Jiří Kulhánek je jedním z nejznámějších sci-fi autorů. Jeho asi nejslavnějším dílem je kniha Vládci strachu, která spatřila světlo světa v roce 1995. Nejde sice o Kulhánkovu prvotinu, rozhodně se ale jedná o výtvor, jenž jej proslavil.
Příběh se odehrává v roce 2023 (ten tu za chvilku máme, že), ale průběžně se retrospektivně vrací do dávné minulosti, aby autor přiblížil historii nejen upírské rasy. Téměř kyberpunková představa blízké budoucnosti s hlavním hrdinou upírem Richardem Adolfem vás vtáhne do tisíciletého boje mezi dvěma magií a legendami opředenými rasami. Co českého čtenáře jistě nadchne je fakt, že se příběh často odehrává v České republice. Můžete si tedy kolikrát dojít na místo, kde hlavní hrdina přemohl hordu nepřátel, a nechat se ještě víc vtáhnout do děje.
Čtenáři ale oceňují i lidovost a jadrnost jazyka, který tu a tam je i trochu vulgární. Ironické až sarkastické promluvy hlavního hrdiny k němu samému jsou také vnadidlem, které vás nenechá knihu odložit. Poslední Kulhánkovo dílo s názvem „Vyhlídka na věčnost“, které bylo vydáno v roce 2011, šikovně propojuje několik jeho předchozích příběhů. V této knize boj se silami temnot nabere takových obrátek, že vůbec není nepřirozené se bát, zda to tentokrát dopadne dobře.
Musíme ale ty, kteří by se pro Kulhánkovu tvorbu nadchli, předem varovat. Jeho knihy se neshánějí snadno. Všechny autorovy publikace totiž mají jen jedno vydání, je jich tedy v oběhu jen omezený počet a koupě starší knihy vás může stát až několik tisíc! Není však třeba smutnit. Knihy si do svých čteček můžete stáhnout z internetu. Ale kdybyste i tak zatoužili po některém Kulhánkově díle a chtěli si ho dát do knihovny, určitě sami zažijete dobrodružství při lovu v antikvariátech a na burzách knih.
Pár pisatelů na konec
Sice nejsou všichni z Evropy, ale rozhodně na ně nemůžeme zapomenout! Pokud jste si z našeho dosavadního výběru nevybrali (anebo už máte všechno přečtené), nabízíme vám ještě pár typů na pomoc v boji s nudou.
Bez draků to nepůjde
Christopher Paolini, rodák z kalifornského Los Angeles, je autorem knižní série Odkaz dračích jezdců. Jak nadpis napovídá, v příběhu nutně potkáte draka… a na něm s hlavním hrdinou Eragonem (nezní to jméno povědomě?) prozkoumáte kouzelnou zemi Alagaësii. V původně třech a naštěstí nakonec čtyřech knihách, zažijete s Eragonem ztrátu, lásku, nebezpečí, přátelství, moc i smíření. A pokud ani na konci čtvrté knihy nebudete mít dost (nebudete, to vám slibujeme!) můžete se pustit i do navazujícího díla Poutník, čarodějnice a červ.
Už nikdy vás nenapadne prodat ledvinu
Další dílo, které stojí za zmínku, je počin Neala Shustermana s názvem „Bez šance“. Kniha poprvé vydaná v roce 2007 v New Yorku, která se zabývá kontroverzním tématem obchodu s lidskými orgány, se v roce 2016 stala v České republice bestsellerem. Příběhem vás provedou tři hlavní hrdinové: Connor, Risa a Lev. Ti se snaží uniknout společnosti a zákonu, který jim opravdu velmi komplikuje život. Sci-fi, díky kterému začnete pochybovat o správnosti směru, kterým se naše společnost pomalu ubírá, budete milovat i nenávidět, ale hlavně si ho užijete.
Mág gentleman
Pokud holdujete především magii a nepohrdnete ani historií, rozhodně se musíte pustit do knihy s názvem „Jonathan Strange & pan Norrell“. Ne, nejde o marvelovského superhrdinu Doctora Strange. Vlastně byste od pravdy nemohli být dál.
Příběh vás přenese do o dvě století mladší Anglie, tedy do dob, kdy v Británii ještě nějaká ta magie byla anebo se na ni aspoň věřilo. Pan Norrell je hlavním hrdinou, který se po neuvěřitelném důkazu jeho magického umu přesune do Londýna, kde pomáhá impériu porazit samotného Napoleona. V tu chvíli přichází na scénu i Jonathan Strange… Ale co se bude dít dál v tehdejší společnosti britských gentlemanů už si musíte přečíst sami. Spojení fantasy žánru a historických faktů je překvapivě poutavé, ale musíme upozornit, že text samotný je na četbu relativně náročný a hodí se spíš pro zkušenější čtenáře.
Až se tedy zase někdy budete nudit, zde máte inspiraci na nějaké to knižní dobrodružství, které můžete bez větší námahy prožít i z pohodlí domova.
Grafika: Jakub Janega