Jak vypadá školství v zahraničí?
Anna Hovorková
Jesle – mateřská – základka – střední, a pak třeba i voška nebo vejška. Takhle zhruba vypadá systém vzdělávání u nás. Ale jak se učí mladí jinde? Přinášíme přehled zajímavostí ze zahraničních vzdělávacích systémů.
Švýcarsko
Zajímavá je hned mateřská škola. Každý školáček musí do školky chodit od čtyř let a na konci povinné docházky absolvovat test, zda je či není schopný nastoupit do první třídy.
Co se týče středních škol, existuje jich několik typů, a také tři druhy obdoby naší maturity. Každopádně větší hodnotu má vzdělání od zaměstnavatele, takže je zcela běžné celoživotní vzdělávání formou kurzů a školení. Studenti se učí většinou v němčině, ale obvyklá je i francouzština. Nezapomínejme, že ve Švýcarsku jsou 4 národní jazyky!
Vysokoškolské vzdělání je placené. Státní školy si účtují přibližně 400 euro za semestr.
Německo
Školství vypadá v každé spolkové zemi trošku jinak. Každopádně mateřská škola je nepovinná a běžné jsou tzv. předtřídy jako příprava pro budoucí školáky.
Na základku nastupují povinně děti od šesti let a docházka trvá 9–10 let. Desátý ročník studenty opravňuje k dokončení středoškolského studia. Das Abitur (maturita) je mnohem víc fancy zkouška než u nás. Po 12 letech studia žáci ukážou, zda jsou dostatečně vyzrálí a všeobecně vzdělaní. Zkoušku skládají minimálně ze čtyř předmětů, ale protože výsledky maturit jsou zásadní pro přijetí na univerzitu, přidávají si k tomu další předměty.
Vysokoškoláci se učí skoro stejně jako my, ale platí si 50–200 eur za semestr.
Rakousko
Rakušané mají velmi podobný systém tomu našemu (jak by taky ne, když jsme po skoro 4 staletí tvořili jeden celek!). Zajímavostí je jejich rozdělení univerzit na akademie, školy abiturientských studií (pro absolventy vyšších odborných škol, doplňuje vyšší odborné vzdělání) a pedagogických vysokých škol vzdělávajících učitele.
USA
Pojďme si na chvíli vyjet za oceán – jak tam se učí? Systém není jednotný. Například neexistují mateřské školy tak jako u nás. Samozřejmě pre-kindergarten seženete, ale zaplatíte si. Neplacené kidergarten fungují pod základními školami a připraví děti na první krůčky na základce. Ale jinak nebýt německých přistěhovalců, možná byste dnes školky ve Spojených státech hledali jen marně…
Zajímavostí je, že na všech školách se vyučuje náboženská výchova a často bývá povinná. Bez ohledu na názor rodičů i žáků.
Celý vzdělávací systém v USA je oproti našemu zaměřen mnohem více na praxi (široce rozšířené jsou tak snahy podnikat už na střední). Studenti se tak už velmi brzy mnohem lépe uplatní na trhu práce než u nás.
Rovněž programy jsou více otevřené potřebám studenta. U nás je běžné, že si student po roce rozmyslí obor a přejde na zcela jiný. V USA si prostě navolí různorodé předměty a má čas přemýšlet, co pro něj bude to nejlepší.
A čím jiným uzavřít náš přehled než vhodným citátem, a to přímo od učitele národů, od jehož úmrtí jsme si v loňském listopadu připomněli 350 let: „Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest!“
Vezměte si z něho do života, co libo jest!
P.S. Jestli vás zajímá vzdělávání v Thajsku, Rusku, Barmě nebo Mongolsku, doporučujeme kliknout sem: https://www.inkluzivniskola.cz/zahranicni-vzdelavaci-systemy
Na konci stránky naleznete zpracované Pdf materiály s kompletním vzdělávacím systémem dané země.
zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/760263167942156
Grafika: Jakub Janega