Není díra jako díra
Anna Hovorková
Často vás tu informujeme o různých ekologických vymoženostech, aplikacích, i o tom, co dělá EU pro zelenější planetu. A dnes vám chceme říct, a především tedy těm, kteří říkají, že omezovat se a chovat se k přírodě šetrněji stejně nemá cenu, že to cenu tedy rozhodně má!
Ozonová díra nad Antarktidou se zacelila, uzdravila, no prostě už tam není!
Přitom patřila mezi ty největší, dokonce to byla ta nejhlubší trhlina od počátku sledování ozonové vrstvy. S informací přišla Global Atmosphere Watch WMO, která mimo jiné spolupracuje s evropskou monitorovací službou Copernicus. Samozřejmě ještě není úplně vyhráno, ale je vidět, že má smysl být eco-friendly! A že příroda je vlastně takový slepýš: když ztratí ocásek a má dobré podmínky, ocásek naroste zase zpátky.
A kdybyste se chtěli o ozonové vrstvě, mořském prostředí nebo o změně klimatu dozvědět něco víc, doporučujeme vám mrknout právě na webovky copernicus.eu (https://www.copernicus.eu/cs/sluzby). Je to program Evropské unie pro pozorování Země, který umožňuje sledovat naši planetu a její prostředí v zájmu obecného užitku všech evropských občanů. A bezva zpráva je, že část webu je v češtině.
Grafika: Jakub Janega