Myslete na Valéryho
Vypůjčením názvu amerického filmu z roku 1991 jsme chtěli upoutat vaši pozornost, abychom následně připomněli významnou evropskou osobnost, která nás před týdnem ve věku 94 let opustila a jejíž smrt prakticky zapadla v záplavě zpráv o uvolňování a zpřísňování protiepidemických opatření.
Přesně před týdnem zemřel Valéry Giscard d’Estaing, francouzský prezident z let 1974 až 1981, jeden z hlavních architektů evropské integrace, „velký Evropan“, ale také člověk, kterého běžní Francouzi vnímali spíše jako arogantního a odtažitého. On sám se cítil polichocen, když jej někdo nazval „francouzským Kennedym“, protože mladý americký prezident byl Valéryho velkým vzorem. Stejně jako nedávno u Maggie Thatcherové si pojďme krátce shrnout jeho život:
Jak přispěl k evropské integraci?
Podařilo se mu zavést pravidelné schůzky hlav evropských států, dnes známé jako summity, a zasadil se o posílení pravomocí Evropského parlamentu. Ve spolupráci s německým kancléřem Helmutem Schmidtem položil základy vzniku jednotné evropské měny – v roce 1979 tak vznikla tzv. košová měnová jednotka ECU, předchůdce dnešního eura. Giscard d’Estaing rovněž sehrál významnou úlohu při rozšíření Společenství o Řecko a při přípravách jeho rozšíření o Španělsko a Portugalsko. Nelze nezmínit ani jeho zásadní roli při přípravě tzv. Smlouvy o Ústavě pro Evropu a jeho následné zklamání, když Francouzi (spolu s Nizozemci) tuto smlouvu v referendu odmítli.
Mimochodem, z návrhu „Ústavy pro EU“ vznikla Lisabonská smlouva – jen pro kontext.
Když se Giscard d’Estaing ujímal funkce prezidenta, prohlásil: „Musíme přemýšlet o tom, jak bude Evropa 21. století vypadat: Evropa nekomplikovaná, přístupná a schopná plnit lidem jejich sny; Evropa jako zóna míru, tolerance, prosperity a bezpečnosti ve světě. Budeme na tomto cíli pracovat celým srdcem.“
Mnohé z bodů se podařilo naplnit měrou vrchovatou, v jiných má ale Evropa 21. století ještě značné limity. Nelze ale pominout, že na uskutečnění těch úspěšných, z nichž těží i Česká republika, se významnou měrou podílel právě Giscard d’Estaing.
zdroj: https://www.facebook.com/341804836454660/posts/721137885188018
David Broul, Jakub Janega