Úspěšná česká omladina
Každý v Evropě ví, že „Česko je malá země v srdci Evropy“. A my za Euforku musíme doplnit, že je to země plná úspěšných MLADÝCH lidí ze všech možných oborů. Tak jsme se rozhodli vybrat pár jedinců, kteří se proslavili dokonce i daleko za hranicemi naší země, nehledě na hranice evropské.
Jako první zmiňme Martinu Bacíkovou. Proč právě ona? Tato mladá slečna stojí za vznikem Institutu ekonomického vzdělávání, který působí ve všech zemích Visegradské čtyřky, a pořádá Mezinárodní ekonomickou olympiádu. Nicméně zaslechli jsme, že by do budoucna chtěli rozšířit svou působnost i o další evropské státy.
Roberta Bimbová, mladá studentka ČVUT, které se podařil zdokonalit tzv. optický detektor. A co to vůbec je? Prakticky se jedná o vesmírného popeláře, který bude v budoucnu čistit oběžnou dráhu. Zkrátka projekt nejenom český či evropský, ale rovnou kosmický!
A abychom dnešní výběr trochu genderově vyvážili, pokračujeme Ondřejem Gonzorem. Tento ze zmíněných nejmladší odvážlivec se jednoho dne rozhodl vytvořit aplikaci Pochopim.to, skrze kterou mohou žáci hodnotit výuku. Určitě se nejedná o jeho poslední výtvor a my se těšíme na to, co si na nás připraví příště.
Drtí jedno z největších tabu vůbec! Sexuální násilí a obtěžování, něco o čem se společnost stále bojí otevřeně mluvit. Kdo? Přeci Johana Nejedlová! Ta vzala svoji hrůznou a nevyžádanou zkušenost, postavila se jí čelem a otevřeně o ní mluví. Pořádá workshopy pro základky a střední školy, pracuje na vytvoření sítě bezpečných zábavních podniků s vyškoleným personálem a její aktivity si všímají i v zahraničí. V roce 2019 byla nominována mj. s Gretou Thunberg na ocenění Women of Europe, které následně získala!
Filip Široký vyjel poprvé na roční stáž v CERNu ve svých dvaceti letech. Ve Švýcarsku ve spolupráci mimo jiné s MIT publikoval odborné články na téma: “Detekce anomálií ve vysokorozměrných prostorách”. S tímto projektem se umístil na druhém místě v československé soutěži SVOČ a získal také cenu děkana. Ještě před Švýcarskem vyjel na ERASMUS do Itálie, jeho zatím poslední stáž byla pro IoT v Oslu. Čerstvý majitel bakalářského diplomu z matematiky proto rozhodně nemůže v euforkovském výběru chybět!
Jako první dnes zmíníme Karinu Movsesjan. Vědců a vědkyň není nikdy málo a obzvláště těch, kteří se zaměřují na opravy DNA za účelem léčby nejtěžší nemoci. Její práce byla natolik úspěšná, že sklidila několik cen, zejména pak hlavní cenu EU pro mladé vědce. A to je zkrátka paráda!
Jestli Vám něco říkají menstruační kalhotky Snuggs, tak vás jistě bude zajímat jejich spoluautorka. Linda Šejdová je spolu s Tomášem Zahradníkem autorkou tohoto startupu. Kalhotky jsou výjimečné svou funkční nanovláknovou vrstvou a zvláště faktem, že tvoří ekologickou alternativu k menstruačním vložkám a tampónům. S minimální reklamou během roku prodali 20 000 kusů! Před Snuggs Linda spolupracovala ještě na starupových projektech LidskáSíla.cz, Productboard a BudgetBakers.
Mladá módní návrhářka Andrea Vytlačilová byla přijata na jednu z nejprestižnějších módních škol světa, londýnskou Central Saint Martins. Marc Jakobs si ji na základě jejího portfolia vybral, aby pracovala na kolekci pro New York Fashion week. Poté, co ji profesně posunula práce u Versace, si Andrea založila vlastní značku. Specializuje se na hedvábné šátky, s jedním z nich minulý rok dokonce postoupila do soutěže světově proslulé značky Hermès.
A kým jiným bychom mohli výčet úspěšných mladých zakončit než naším “největším Čechem” Járou da Cimrmanem. Všichni víme, že se už do svých třiceti let proslavil coby největších z českých dramatiků, básníků, hudebníků, učitelů, cestovatelů, filozofů, vynálezců, vědců, kriminalistů a sportovců. A že je Čech jak poleno prokázal už svým přáním, které vyjevil jako mladík ve Vídni: “Chtěl bych vidět svou rodnou vlast Böhmen.”
Euforka naší slavné omladině drží všechny palce (a že jich v týmu máme)!
Anna Fliegerová, Barbora Petrovićová, Jakub Janega